Jak znaleźć dobrego fotografa dziecięcego

2 października 2015

fotografia dziecięca
 STUDIO NELY by Anna Nelita
Mam fioła na punkcie fotografii. Zwłaszcza fotografii profesjonalnej. Moim wielkim marzeniem jest ogarnięcie mojego aparatu i robienie coraz piękniejszych fotek. Wszak w domu mam urodzoną modelkę. I to dosłownie. Chyba nie muszę Wam mówić, jak piękną pamiątką są zdjęcia. Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne sesje. Słupki popularności ostatnimi laty biją sesje dziecięce, szczególnie noworodkowe. Sama skorzystałam już nie raz z usług zawodowego fotografa. Wiem, jak ciężko jest znaleźć kogoś, kto robiąc zdjęcia wyrazi to, co chcielibyśmy ujrzeć. Wiem, jak trudno jest czasem się dogadać. Dlatego dziś postanowiłam podzielić się z Wami moim doświadczeniem i podpowiedzieć, jak znaleźć dobrego fotografa dziecięcego.

MARKETING SZEPTANY


Nie jest ważne, w jaki sposób do Niego dotrzecie. Są różne kanały. Obecnie niemalże każdy szanowany profesjonalista ma nie tylko swoją stronę internetową lub bloga, ale również funpage, czy to na facebooku, istagramie, pintereście, czy innej platformie marketingowej. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszecie "fotografia dziecięca", "fotograf dziecięcy", "sesja noworodkowa", czy "sesja dziecięca". Wyskoczą Wam miliony zdjęć. Z tych milionów z pewnością przypadnie Wam coś do gustu. Na to potrzeba jednak czasu. Wiadomo jednak nie od dziś, że najlepszy jest marketing szeptany. Podglądamy zatem zdjęcia znajomych, pytamy wprost, gdy wiemy, że korzystali z takowych usług, czytamy blogi. Dobry klient, to zadowolony klient. A zadowolony klient przyprowadzi 3 nowych. Jeśli więc boicie się kupować kota w worku i wolicie zdać się na osądy innych, pytajcie swoich znajomych. Zaglądajcie na blogi parentingowe. Na przykład do mnie :) Majcia miała już 3 sesje: noworodkową, chrzcinową i dziecięcą z okazji 1-wszych urodzin.

MADE WITH LOVE PHOTOGRAPHY by Julita Pająk

No dobrze, załóżmy zatem, że znaleźliście fotografa. To dopiero pół sukcesu. Nie jest pewne, że będziecie z Niego zadowoleni. Na co zatem zwrócić uwagę? 

PORTFOLIO  

Jak już napisałam powyżej, każdy fotograf ma własną stronę, bloga, funpage - koniecznie obejrzyjcie zdjęcia. Jeśli Wam się nie podobają, wierzcie mi, że wasza pociecha też nie będzie Wam się na nich podobała. Jest jeden wyjątek. Początkujący fotografowie, którzy swoje porfolio dopiero budują. Zwykle sami zaproponują Wam sesję i to darmową. Będziecie zadowoleni, to polecicie ich dalej. Jeśli nie będziecie szukać od początku. Ale nie macie nic do stracenia poza czasem. Tak powstała noworodkowa sesja Mai, z której byliśmy bardzo zadowoleni.

OKREŚL WŁASNE POTRZEBY

Zanim radośnie i ochoczo zadzwonicie się umówić, zróbcie 3 głębokie wdechy i spiszcie na kartce na czym Wam zależy:
  • jaka to ma być sesja (noworodkowa, dziecięca, a może komunijna) - każda rządzi się własnymi prawami. Każdy fotograf zwykle ma swoją wąską specjalizację. Jedne zdjęcia robi lepiej, jedne gorzej.
  • gdzie ma odbyć się sesja (studio, plener, wasz dom)
  • kiedy ma być zrobiona sesja - czemu to jest ważne? Z różnych względów. Np. sesja noworodkowa jest robiona do 2 - go tygodnia życia. Warto pomyśleć zatem o tym wcześniej i sprawdzić czy fotograf jest na tyle elastyczny, że dostosuje się do terminu porodu, którego przecież nie jesteście w stanie przewidzieć (no chyba że miałyście CC). Poza tym niektórzy mają bardzo długą listę oczekujących. Na przykład w STUDIO NELY czeka się koło miesiąca, dwóch.
  • jaką kwotą dysponujecie - widełki cenowe potrafią być przeogromne. Warto więc się zastanowić, ile jesteście w stanie wydać pieniędzy. Zwykle każdy ma swój cennik  - określona ilość zdjęć w stałej cenie. 

GOSIA MICHALAK PHOTOGRAPHY


O CO PYTAĆ FOTOGRAFA?

Podczas wstępnej rozmowy już jesteście w stanie powiedzieć, czy będzie Wam się miło współpracowało. Czy ta osoba Was słucha. Czy jest miła. Oddzwania. Po sposobie rozmowy i traktowania Was szybko zauważycie, czy osoba jest godna zaufania. Zaś szybko łapiąc wspólny mianownik, łatwiej oraz chętniej będziecie chcieli z taką osobą współpracować. Jednak nie tylko to się liczy. Podczas pierwszej rozmowy jest czas na wypytanie o najistotniejsze kwestie czyli: 
  1. Miejsce sesji - czy posiada atelier, czy wykonuje zdjęcia w domu. Jest to bardzo istotne w przypadku sesji noworodkowych, bowiem część fotografów robi zdjęcia jedynie u siebie, gdzie ma szereg rekwizytów, kostiumów, teł. Wiele mam nie chce targać tak małego dziecka w obce miejsce, gdzie pełno obcych zapachów, a maluch do każdego zdjęcia jest przebierany w obce ciuszki (nie wiadomo czy prane - o to też warto się zapytać).  Są też zwolennicy zdjęć naturalnych. W domowym zaciszu, bez "ulepszaczy". 
  2. okres oczekiwania - ile będziecie czekać. Zarówno na sesję, jak i na gotowe zdjęcia.
  3. cennik - każdy dobry fotograf ma ustalony cennik. Dana ilość zdjęć, za odpowiednią kwotę. Powinien Was też poinformować co otrzymacie w pakiecie. Zdjęcia na CD, drukowane? A może dodatkowo w cenie otrzymanie zdjęcie większego formatu w passe partout? Jeśli usłyszycie, zobaczymy ile nam tego wyjdzie i jak chętne do współpracy będzie dziecko, czym prędzej podziękujcie i odłóżcie słuchawkę. Pamiętajcie, fotografia dziecięca, szczególnie noworodkowa, rządzi się pewnymi prawami. Nie ma tu określonego czasu na jej wykonanie. Może trwać pół godziny, a może i 4 - nasza trwała właśnie 4, bo Maja nie spała. 
  4. dodatkowe ujęcia - wybierając mniejszy pakiet zawsze dopytajcie czy istnieje możliwość dokupienia dodatkowych ujęć i w jakiej są one cenie. Tu zawsze możecie również negocjować. Czemu to jest ważne? Niektórzy w ogóle nie dają takiej możliwości - sami dadzą Wam więcej zdjęć za darmo, uznając, że są naprawdę warte obrobienia, inni np. dadzą Wam hasło dostępu do galerii (nie)obrobionych zdjęć, abyście sami wybrali te do pakietu oraz dodatkowe jeśli coś Wam ponadto w oko wpadnie. Naprawdę sposób pracy różnych ludzi jest bardzo od siebie odmienny. Warto za czasu dowiedzieć się o wszystko, by uniknąć nieporozumień i rozczarowań.
  5.  rekwizyty - dopytajcie, czy musicie ze sobą zabrać rekwizyty, jakie stroje i ile, jak się odpowiednio na sesję przygotować. Niektórzy rekwizyty już mają. Mają też ubranka. Od razu zapytajcie (jeśli to dla Was ważne) czy ubrania dla noworodków są każdorazowo prane.  

OBIEKTYWEM.COM.PL by Agnieszka Żołnierek


UMOWA

To fundamentalna rzecz. Powinniście podpisać umowę. W ten sposób obie strony mają wobec siebie zobowiązania, termin wykonania, odbioru zdjęć, dokładną cenę i informację o prawach autorskich, jak również informację od Was, czy zgadzacie się na upublicznianie zdjęć swoich pociech. Są mamy, które kategorycznie sobie tego nie życzą, wówczas głośno i wyraźnie musicie to zakomunikować osobie wykonującej zdjęcia. Wiele fotografów nie spisuje umów. Pamiętajcie, że umowa słowna to również umowa wiążąca.

 

CECHY DOBREGO FOTOGRAFA

Fotograf dziecięcy przede wszystkim powinien być elastyczny, cierpliwy, opanowany, spokojny, Mieć podejście do dzieci, wzbudzać ich sympatię. Powinien też zadbać o ich bezpieczeństwo podczas zdjęć. Rekwizyty powinny być bezpieczne, a dziecko winno być układane z dbałością o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W atelier powinna być odpowiednia temperatura, nie powinno być przeciągów. Nikt nie powinien w waszej obecności palić papierosów, ani przerywać sesji na szluga.  

Dobry, dziecięcy fotograf wie, że dziecko może się obudzić, nie chcieć zasnąć, marudzić. Może będziecie musieli zrobić przerwę na karmienie, na przewijanie. Może się zdarzyć, że maluszek nasiusia na rekwizyt (często zdjęcia noworodkowe robione są na golaska). Nie może wywierać na Was presji, ani dać Wam do zrozumienia, że to trwa za długo, że nie ma dla Was czasu. Nie może Was poganiać. Wy macie się czuć komfortowo wiedząc, że Wasze dziecko jest w dobrych rękach. 

 

Zobacz także

0 komentarze