Jak znaleźć receptę na szczęśliwe życie - rozmowa z Idą Tracz, założyczcielką Akademii Body Mental

6 stycznia 2016

Akademia Body Mental

Jest zimne popołudnie. Niecierpliwie czekam, aż mąż wróci z pracy. Stukam palcami o stolik do kawy. Powinien już być. Majeczka niczego nie świadoma bawi się w najlepsze. Wpada mąż. "Samochód masz pod klatką". Łapie moją matę i kostium do ćwiczeń, daje dziecku buziaka i już czuję, jak kąciki ust podnoszą mi się do góry. To mój czas. Moje wolne od dziecka popołudnie.


Wsiadam w auto. Przepycham się w korkach przez pół miasta, by wreszcie dotrzeć do mojej oazy spokoju. Gdy tylko moja noga przestępuje próg, czuję jak cały stres i napięcie ze mnie schodzą. Czuję jak życie zwalnia. Czuję jak ja zwalniam. Zwalnia moje ciało. Mięśnie odpuszczają. Już samo przebywanie w Akademii Body Mental sprawia mi ogromną przyjemność. Czuję się tu bezpieczna. Spokojna. Szczęśliwa. Do zajęć mam jeszcze pół godziny. Rozsiadam się wygodnie na kanapie, patrzę chwilę na płomień świec i zagłębiam się w lekturze książki.


Brzmi błogo prawda? Uwierzcie mi, że tam właśnie tak jest. O to chodziło założycielce Akademii - Idzie Tracz, z którą miałam przyjemność przeprowadzić bardzo interesującą rozmowę. Ida to psycholog, instruktorka Pilates, nauczycielka jogi, trener personalny. Kobieta z nieprawdopodobnie imponującym CV i doświadczeniem. Posiada szeroką wiedzę z zakresu form prozdrowotnych, profilaktyki bólu kręgosłupa, technik relaksacyjnych, body & mind. Niesłychanie sympatyczna i nieprawdopodobnie charyzmatyczna osoba, do której się chodzi nie tylko dla samych zajęć, ale i dla prowadzącej zajęcia. To osoba, która nauczy Was jak się relaksować, jak słuchać Waszego ciała. To osoba, wraz z którą będę się starała Was przekonać do spowolnienia tempa waszego życia. Wsłuchania się w siebie. Odnalezienia spokoju oraz  harmonii. 


równowaga
równowaga, harmonia, dystans

Save the Magic Moments: Ida, przede wszystkim serdecznie witam Cię na Save the Magic Moments. Dziękuję, że zgodziłaś się na udzielenie wywiadu. Moja propozycja chyba Cię nieco zaskoczyła? 

Ida Tracz: Witam, miło mi gościć w tak pięknym miejscu. Tak, zaskoczyłaś mnie, że o mnie pomyślałaś. 

Save the Magic Moments: Od dawna staram się walczyć ze stresem, życiem w pędzie oraz  brakiem czasu dla siebie, dla swojego zdrowia i umysłu. Dziś chyba wszyscy cierpimy na brak czasu. Mamy wręcz obsesję na punkcie szybkości oraz oszczędzania każdej minuty naszego życia. Wiecznie się gdzieś śpieszymy. Ciągle chcemy więcej, ale to więcej odnosi się głównie do stanu posiadania. Bardziej skupiamy się na tym, aby mieć, niż na tym aby być. Czy w tej gonitwie joga może stać się naszym remedium?  

Ida Tracz: Wszystko zależy od stanu umysłu, również to jak postrzegamy czas. Umysł dzisiejszego człowieka jest chaotyczny, obciążony ogromną ilością bodźców, napięty, skierowany na zewnątrz. To nie pozwala na odczuwanie spokoju i harmonii. Czujemy ogromną presję, również presję czasu. Joga jest narzędziem, które pomaga wyciszyć umysł, prowadzi do wewnętrznej równowagi i siły. Wzmacnia układ nerwowy i uczy dystansu do tego co na zewnątrz.  

Save the Magic Moments: W takim razie, czego można nauczyć się poprzez filozofię oraz praktykowanie jogi? Czy potrafi ona zmienić naszą ogólną mentalność?  

Ida Tracz: Życie człowieka związanie jest z cierpieniem, od momentu narodzin, aż do śmierci. Dawno temu ludzie zadali sobie pytanie czy można żyć pełniej, szczęśliwiej, w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Potem zaczęli poszukiwać sposobów, aby to osiągnąć. Okazuje się, że jedyną drogą prowadzącą do odczuwania radości i spełnienia jest droga do samego siebie. Poszukując na zewnątrz, starając się zaspokoić swoje coraz większe oczekiwania, nigdy nie osiągniemy zadowolenia i szczęścia. Zawsze będziemy chcieli więcej i więcej, tak funkcjonuje nasz umysł. Joga to powrót do siebie, poznanie, odkrycie kim tak naprawdę jesteśmy. To rozwój świadomości, doświadczanie tego co jest, równowaga. Zamiast ciągłych oczekiwań, stajemy się zadowoleni z tego co mamy, zaczynamy doświadczać świadomie każdej chwili, każdej emocji. Zauważamy siebie i innych, nasze serca są otwarte i pełne współczucia. Codzienne troski, niepowodzenia przestają mieć na nas wpływ, stajemy się odporni, nie reagujemy.  

Save the Magic Moments: Ale czy joga jest dla każdego? Co z kobietami w ciąży? Osobami schorowanymi, ze zwyrodnieniami kręgosłupa? Co z brakiem kondycji?  

Ida Tracz: Tak, joga jest dla każdego. Pamiętajmy, że joga to nie tylko stanie na głowie i inne trudne pozycje. Joga to wiele rożnych praktyk, takich jak ćwiczenia oddechowe, koncentracja, medytacja, relaksacja. Każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, znajdzie tu swoją praktykę.  

slow life, równowaga

slow life, medytacja
Save the Magic Moments: Osobiście do gustu przypadła mi joga nidra. Zdaje się być ona lekiem na całe zło dzisiejszego pędzącego świata. Czy tu faktycznie można nie tylko się zrelaksować, ale wręcz nauczyć się technik relaksacyjnych? Tak, aby w chwilach stresu samemu przejąć kontrolę nad stanem swojego umysłu?  

Ida Tracz: Yoga Nidra to niezwykła praktyka, jest jak wyrzucanie śmieci, mentalnych, emocjonalnych śmieci z magazynu zwanego podświadomością. Stan Yogi Nidry to stan bardzo głębokiego relaksu, brak napięcia, a to faktycznie jest "lek na całe zło". Przejmowania kontroli nad umysłem uczy praktyka medytacji.  

Save the Magic Moments: Hmnnn, wydaje mi się, że największy problem stanowi tu akceptacja bezczynności. Jak tu się odprężyć i odsunąć na bok niecierpliwość?  

Ida Tracz: Trening, trening.... 

Save the Magic Moments: Z pewnością nie jest Ci obca filozofia ruch powolnościowego. Slow life zaczyna się robić bardzo modne. Jednak o tym, że życie powoli oznacza sprawowanie kontroli nad rytmem własnego życia, a holistyczne podejście do ludzkiego organizmu pozwala na pełniejsze, bardziej świadome,  zdrowsze życie wiadomo nie od dzisiaj, prawda? Czy nie są to fundamentalne zasady filozofii wschodu?  

Ida Tracz: Tak, myślę, że to ścisłe wiąże się z filozofią yogi. Trzeba sobie zadać pytanie: kim jestem i po co tu jestem, czym jest życie, czy chcę uczestniczyć w tej gonitwie, napięciu i stresie, czy naprawdę potrzebuję posiadać jeszcze więcej? Wybór wydaje się oczywisty, ale brak świadomości powoduje, że dajemy się w to wszystko wciągnąć. Żyjemy w iluzji umysłu, którym łatwo manipulować.  

Save the Magic Moments: Podobno jednym z najlepszych sposobów, by nauczyć umysł odpoczynku jest medytacja. Jednak musisz przyznać, że mimo rosnącej fali zainteresowania medytacji wciąż wiele osób jest do niej uprzedzona, postrzegając ją jako nieco zdziwaczałe zajęcie. Ale pomijając religijny bagaż, idea wewnętrznego odpoczynku i wyciszenia jest bardzo kusząca. Pozostaje tylko jedno pytanie. Czy zdołam wysiedzieć godzinę bez ruchu?  

Ida Tracz: Przede wszystkim uściślijmy, Yoga i medytacja to praktyki duchowe, nie mają wiele wspólnego z religią. Yoga jest prawdą o nas, o prawach, które nami rządzą, jest nauką, wiedzą, co potwierdzają badania fizyki kwantowej. Przyznaję, początki nie są łatwe, ale jak ktoś powiedział  "nie narzekaj, że masz pod górę kiedy idziesz na szczyt". 

Save the Magic Moments: A Pilates? Nie wywodzi się on z żadnej tradycji duchowej, a przecież też możemy dzięki niemu osiągnąć wyższy stopień uwagi oraz koncentracji?  

Ida Tracz: Pilates jest jedną z ciekawszych technik pracy z ciałem i oddechem. Bardzo dobra alternatywa dla tych, którym z yogą jest nie po drodze. Uczy uważności, synchronizacji oddechu z ruchem, prawidłowych nawyków ruchowych. Jest techniką bezpieczną i skuteczną.  

Save the Magic Moments: Organizujesz też warsztaty wyjazdowe. Co możemy zyskać dzięki takim wczasom duchowym? Czy dużo osób korzysta z takiej oferty?  

Ida Tracz: Wyjazd na warsztat to czas tylko dla siebie, nie trzeba wracać do domu, pracy, obowiązków. Wszystko jest zorganizowane i zaopiekowane. Dzięki temu stajemy się bardziej otwarci i uważni na samych siebie, doświadczamy intensywniej, odprężamy się głębiej, czerpiemy z praktyki więcej niż na pojedynczej lekcji. To taki reset dla głowy :) 

Save the Magic Moments: Ida bardzo Ci dziękuję za tą niezwykle inspirującą i pouczającą rozmowę.

Ida Tracz: Było mi bardzo miło.

recepta na szczęście


Zobacz także

0 komentarze