10 przykazań szczęśliwego związku

9 lutego 2016


Chcielibyście poznać tajemnicę udanego związku? Ha! Kto by nie chciał! Prawda? Jako małe dziewczynki czekamy na księcia z bajki. Gdy się zjawia zaczyna się sielanka. Ochy i achy, wymarzone zaręczyny i ślub, jak z bajki. A potem żyli długo i szczęśliwie...No przynajmniej takie jest założenie. I tak absolutnie wszystkim życzę z całego serca, ale żeby tak się stało nie wystarczy tak po prostu znaleźć księcia. Choć znaleźć też łatwo nie jest. Codzienność, rutyna i przyzwyczajenie oraz pewność, że mamy kogoś na zawsze sprawia, że czujemy się zwolnieni z obowiązku dbania o miłość. Tymczasem miłość niczym kwiat  - niepielęgnowana usycha. Lecz miłość to tylko podstawa, ziarnko z którego może powstać prawdziwe, trwałe uczucie, gdy tylko zadbamy o bliskość.

Zbliżają się Walentynki. Wszyscy radzą, co kupić partnerowi, jak spędzić ten dzień, a ja przygotowałam dla Was coś znacznie cenniejszego. Coś o czym powinniśmy pamiętać przez cały rok, nie tylko 14 lutego.
 

10 przykazań szczęśliwego związku  

 

1. Szanuj partnera swego, jak siebie samego

Szacunek do partnera jest w związku najważniejszy. Bez niego nie da się zbudować trwałej relacji, opartej na bliskości. Nie mówię tylko o grzecznym zwracaniu się do siebie. Mówię o szanowaniu jego zdania. O szanowaniu jego rodziny i wychowania. Mówię o szanowaniu jego czasu. O dobrym wychowaniu. O nie wyżywaniu się na sobie na wzajem, gdy mieliśmy gorszy dzień. Mówię o wspólnym podejmowaniu decyzji. O szanowaniu czyjejś pracy i wysiłku, jaki w coś wkłada. 
 

2. Bądź wierna

Absurdalne? Absolutnie nie. Osobiście uważam, że zbyt wiele par podchodzi do małżeństwa z nastawieniem, Jak się nie uda zawsze można się rozwieść. Owszem, zawsze można jeden wagon odczepić, ale czy warto iść do ołtarza z takim nastawieniem. Może lepiej się jeszcze raz zastanowić, czy chcesz spędzić z tym człowiekiem życie, bo właśnie taka jest idea małżeństwa. Na dobre i na złe. Dopóki śmierć Was nie rozłączy. Lepiej mieć pewność i dbać, o to by być szczęśliwym. Szczęśliwa osoba nie zdradza. A po zdradzie za nic w świecie nie odbudujecie tego, nad czym do tej pory pracowaliście.
 

3. Wzajemne zaufanie i zaangażowanie zawsze prowadzą do szczęścia

Nigdy przed mężem niczego nie ukrywałam. I nie zamierzam. Nigdy też go nie sprawdzałam, nie podpuszczałam, nie kontrolowałam. Stanowimy zespół, który sobie ufa. Wierzymy w siebie nawzajem. Absolutnie do głowy by mi nie przyszło, by grzebać mu w kieszeniach, myszkować w korespondencji, czy zakładać, że coś kombinuje. Ufamy sobie i o wszystkim mówimy. Dzielimy się swoimi rzeczami. Żyjemy razem. Co moje, to i jego. Co jego to i moje. Jesteśmy partnerami. Obydwoje angażujemy się w związek. Staramy się zadowolić partnera, dać mu tego, czego potrzebuje. 

4. Akceptuj odrębność i indywidualizm swojego partnera.

Wiele par łączy się na zasadzie podobieństw. Innych przyciągają przeciwieństwa, ale w trudach codzienności zaczynają nieco utrudniać życie, komplikować  je i powodować spory. Każdy człowiek jest inny. Każdy w inny sposób wychowany. Do czego innego przyzwyczajony. Warto o tym pamiętać. Warto doceniać w partnerze cechy, których sami nie posiadamy. Można się wówczas uzupełniać i uczyć od siebie nawzajem. To, że Ty kochasz tańczyć, nie znaczy, że Twój partner musi robić to samo. Może woli pobiegać? Albo pograć w gry planszowe. Fajnie jest robić coś wspólnie, ale to musi bawić obie strony. Nie można kogoś zmieniać pod własne dyktando. Jasne na początku wszyscy się staramy poznać drugą osobę. Staramy się poznać jego zainteresowania, nawet w nich jakiś czas uczestniczyć. Nie żeby stały się naszymi, nie żeby się przypodobać, ale żeby kogoś poznać lepiej.
 

5. Dodawaj skrzydeł zamiast ograniczać

Tylko dając komuś wybór, możesz się przekonać, czy wybiera Ciebie. W pozytywnej relacji nie ogranicza się wolności partnera. Nie organizuje mu czasu. Nie zmusza do robienia czegoś, co jest wbrew jego woli. Należy zawsze dawać wolność. Trzymanie kogoś na smyczy jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Jak słyszę o parach, gdzie jedno drugiemu nie pozwala na spotkania ze znajomymi bez własnej asysty, albo jak się komuś zabrania robić, coś co kocha, aż mnie skręca. Mam ochotę wówczas powiedzieć do pokrzywdzonej osoby chodź, uratuję Cię. Partnerowi trzeba dodawać skrzydeł i pokazywać, jak się lata, gdy sam o tym zapomina. Nie latać za Niego. Albo o zgrozo za nim.
 

6.  Zawsze stawaj po stronie partnera

Zwłaszcza w starciu z resztą świata. Okazuj partnerowi lojalność, a Wasz związek będzie o wiele silniejszy. Nie kłóć się na oczach innych. Jak chcesz ochrzaniać, bo coś nabroił zrób to! Ale w domu. W czterech ścianach. Na zewnątrz nigdy nie pozwól, żeby ktoś go obrażał. Nawet jeśli są to Twoi rodzicie. A raczej zwłaszcza jeśli są to Twoi rodzice. Stanowicie zespół. A w zespole zawsze trzeba działać wspólnie. Lojalność jest bardzo ważna w tworzeniu głębszych więzi. Sama odpowiedz sobie na pytanie, czy nie lepiej się czujesz z partnerem, który zawsze Cię obroni, zawsze się za Tobą wstawi i nie pozwoli zrobić krzywdy? Gdy zawsze wspiera Twoje decyzje i popiera Twoje wybory.

7. Dawaj, a będzie Ci dane

Nie wyobrażam sobie związku bez ciepełka i zaangażowania. Bez starania się, aby zrobić komuś przyjemność, wywołać uśmiech, zaskoczyć. Bycie dla siebie miłym, przyjaznym i otwartym jest kluczowe. Pozwala przebrnąć przez ciężkie chwile, rozładowuje napięcie i sprawia, że po ciężkim dniu niczego tak nie pragnę, jak przytulić się i opowiedzieć mężowi o wszystkim. I oczywiście usłyszeć słowa, których tak bardzo potrzebuję usłyszeć. Codzienna dbałość o partnera sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Czujemy się potrzebni. W związku nie chodzi tylko o branie, ale przede wszystkim o dawanie. 

8. Znajdźcie wspólne zainteresowania

Nie wszyscy łączą się w pary na zasadzie podobieństw, czy wspólnych pasji, ale w związku warto odkryć rzeczy, które lubicie robić właśnie wspólnie. Nie ważne czy to będzie gra w szachy, czy kurs tańca albo zwykłe oglądanie filmów. Ważne byście cieszyli się wówczas swoim towarzystwem. Bliskość tworzy głęboką, nierozerwalną więź. A wspólne przeżycia i wspomnienia budują trwałą relację.

9. Bądźcie przyjaciółmi

Najtrwalsze związki to związki oparte na przyjaźni. Rozmowa, otwartość i szczerość znacznie ułatwiają życie. Poza tym fajnie spędzić życie z najlepszym przyjacielem. Jeśli masz dzielić trudy dnia powszedniego, to tylko z osobą, przy której nikogo nie udajesz, przy której czujesz się po prostu sobą. Która kocha Cię za to, jaką jesteś.
 

10.  I nie zapominaj o seksie!

Bez intymności nie ma bliskości, a bez bliskości trudno mówić o miłości. Ale to już chyba wiecie? Zakładam więc, że nie muszę Wam tłumaczyć, jak wspaniały wpływ na człowieka ma udany seks z ukochaną osobą?

A Wy jak dbacie o związek? Macie swoje przykazania? Sprawdzone sposoby? Mam poczucie, że absolutnie nie wyczerpałam tematu i mogłabym pisać, pisać i pisać.
 
 

Zobacz także

0 komentarze