Dlaczego warto korzystać z biblioteki

23 maja 2016

 
W podstawówce, w liceum czy na studiach zawsze korzystałam z biblioteki. Jako osoba dorosła zaczęłam książki kupować i kolekcjonować. Zauważyłam jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a stan mojego konta proporcjonalnie maleje. Oczywiście książki to zawsze dobry zakup, którego nie należy żałować. Nie mniej jednak, mam morze potrzeb niekoniecznie własnych, więc zaczęłam mocno szukać oszczędności również i w tej materii.

Zorientowałam się również, że w ubiegłym roku wydałam naprawdę sporo pieniędzy właśnie na książki i ebooki. A nie wszystkie koniecznie chciałabym mieć na półce. Zaczęłam się coraz szerzej uśmiechać do teściowej o wypożyczenie książek ze zbiorów bibliotecznych. A jest zapisana do kilku. W zasadzie cała rodzina. Mama ma zwykle po kilkanaście opasłych tomów na półce i mam podejrzenia, że opanowała technikę czytania E.T. 
 
W końcu dorosłam do tego, by samodzielnie znów zapisać się do biblioteki rejonowej i wiecie co? Jestem zachwycona. Dlaczego?

OSZCZĘDNOŚCI

Dzięki bibliotece udaje mi się zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Książki czasem wymieniam, pożyczam od znajomych, ale każdy ma inny gust i czasem ciężko go zaspokoić. Biblioteki są teraz połączone w ten sposób, że zapisując się do jednej, mam dostęp do wszystkich pozostałych w rejonie. Co więcej on - line mogę sprawdzać dostępność książek.

PEREŁKI

Często w bibliotece możesz natknąć się na prawdziwe perełki. Dobra bibliotekarka nie tylko Ci znakomicie doradzi, wybierze książkę odpowiadającą Twoim preferencjom, ale czasem nakieruje na naprawdę piękny,  stary egzemplarz. Nie wiem, jak Ty, ale ja lubię troszkę styraną książkę. Taką, która ma swój zapach, historię, która już swoje przeszła. Wiem, że ona żyje. Poza tym lubię czasem pobuszować między regałami.

RÓŻNORODNOŚĆ

Korzystając z biblioteki i pomocy bibliotekarki masz większe szanse na poszerzenie horyzontów a niżeli wybierając książki samotnie on line, czy nawet w księgarni, gdzie zwykle kierujesz swe kroki prosto do ulubionego regału. Nie mam racji? Tu szybciej zbłądzisz, namówi Cię Pani lub sama w końcu zaczniesz szukać wszędzie. 
 

SZACUNEK

Korzystanie z biblioteki nauczy Cię szacunku nie tylko do książki, ale również jej pozostałych bywalców. Poprzez fakt, że mam na przeczytanie lektury określony termin czuję się zmotywowana do czytania. Wiem, że gdzieś tam, ktoś bardzo czeka na książkę, którą mam u siebie. Ty też chciałabyś dostać coś od ręki, prawda? Szanuj więc czas swój i czyiś. Szanuj dobro wspólne. Nie niszcz książek. Nie kładź do góry wierzchem. Nie zaginaj stron. Dbaj o nie, jak o własne. I przedłużaj terminy zamiast książkę przetrzymywać.

CIERPLIWOŚĆ

Czekanie na upragnioną lekturę uczy pokory i cierpliwości. Trzyma w napięciu. Podsyca pragnienie. Sprawia, że upatrzona i upolowana lektura staje się bardziej wyczekiwaną i docenioną.

SPACER

Wreszcie korzystając z biblioteki masz pretekst by wyjść z domu. Przespacerować się i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Jak widzisz plusów jest wiele. Oczywiście korzystanie z biblioteki wcale nie oznacza, że zaprzestałam kupować książki czy ebooki. Nie, nie! Ale kupuję ich mniej. A mimo wszystko mogę czytać więcej!
 

Zobacz także

0 komentarze