II trymestr ciąży

29 grudnia 2016


Wreszcie upragniony "miesiąc miodowy ciąży". II trymestr. Umownie to okres między 14. a 26. tygodniem ciąży. Większość uciążliwych dolegliwości mija. Kończą się mdłości i wymioty oraz senność, przychodzi natomiast wzrost energii i dobre samopoczucie. Tak, tym razem i mnie było zaznać tego "polepszenia". Wreszcie zrozumiałam o czym piszą w poradnikach, bo z Mają u mnie wcale lepiej nie było. Tym razem się udało. W końcu zaczęłam być na chodzi i choć nadal się oszczędzałam, to mogłam zacząć uczęszczać z Mają na spacery.

Większość mam właśnie w tym okresie zaczyna rozumieć i akceptować ciążę. Przyzwyczajać się do tego stanu. Naprawdę się nim cieszyć. Dlaczego ten okres jest najpiękniejszy? Masz więcej energii, przychodzi czas na poznanie płci, odczuwasz też pierwsze ruchy swojego dziecka, brzuszek zaś staje się bardziej widoczny, a Ty nawet nie zauważać kiedy, zaczynasz się po nim miziać, gładzić i rozmawiać ze swoim dzieckiem.

PIERWSZE RUCHY I PŁEĆ DZIECKA


Osobiście nie mogłam się doczekać USG, które wskazało nam płeć dziecka. Tak bardzo marzyłam o siostrze dla Mai. I jest. Majcia nawet sama wybrała imię. No i pierwsze ruchy - coś cudownego. Z Mają miałam motylki, z drugą córcią to uczucie bardziej przypominało smyranie rybim ogonkiem. I faktycznie poczułam je wcześniej niż w pierwszej ciąży. Faktycznie to dziecko czuję częściej, bardziej intensywnie. Cudownym momentem jest również wybór imienia. To piękny moment, który pamięta się do końca swojego życia.

Brzuszek rośnie, a jego widok  lustrze wywołuje na Twojej twarzy szeroki uśmiech. Nie da się zaprzeczyć, widać gołym okiem, że nosisz w sobie drugie życie. To odpowiedni moment na małą rewizję garderoby. Sama jestem w tym zakresie minimalistką i ograniczam się do naprawdę najważniejszych rzeczy, jak spodnie ciążowe i wygodne legginsy. Nie kupuję ciuchów ciążowych. To, co naprawdę przyda Ci się w ciąży, to oversize. Do tego wygodna bielizna i koniecznie podusia do spania.
 

NOWE DOLEGLIWOŚCI?


Jednakże aż tak słodko nie jest. Gdy jedne dolegliwości ustępują, pojawiają się nowe choć już nie tak uciążliwe, jak np. roztargnienie czy trudności ze skupieniem uwagi czy zadyszka i problemy z oddychaniem. Pod koniec II trymestru pojawiają się również problemy ze spaniem. Brzuszek zaczyna przeszkadzać, trudno znaleźć idealną pozycję. Do tego często dochodzą koszmary lub nawet bezsenność.
A co z dzieckiem? Dziecko ma już rozwinięte wszystkie narządy i układy. Teraz intensywnie rośnie. Rozwija się jego mózg, dlatego zwykle lekarza zaczynają wprowadzać suplementację kwasem DHA. Wykształca się zmysł dotyku i słuchu. Pod koniec trymestru dziecko świetnie słyszy głośniejsze dźwięki ze świata zewnętrznego. Poznaje głos Twój, Twojego partnera, twojego starszego dziecka. Dlatego idąc do kina dobrze się zastanów, czy aby z pewnością tego chcesz. Co wrażliwsze dziecko da Ci popalić serwując Ci seans pełen kopniaków, których nie powstydziłby się Chuck Norris. I co najważniejsze rozwija się mocno układ oddechowy. Nie jest on jeszcze samodzielny, ale w tym okresie jego rozwój jest bardzo intensywny.

PORA NA...

Drugi trymestr to dobry czas na zastanowienie się nad szkołą rodzenia i rozpoczęciem przygotowań do świadomego rodzicielstwa. To również czas, w którym warto poszukać fotografa i umówić się z nim na sesję ciążową. Wierz mi, to przepiękna pamiątka. Tym bardziej, że samemu zapomina się o tym by robić zdjęcia. Jeśli dobrze się czujesz, a lekarz nie widzi przeciwwskazań to najlepszy moment na ostatni urlop we dwoje. Osobiście nie jestem zwolenniczka dalekich podróży samolotem, aele weekend we dwoje z pewnością dobrze Wam zrobi.
 
 

 Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dokładnie dzieje się z Twoim dzieckiem w poszczególnych miesiąca II trymestru zapraszam do starszych wpisów:
 
CZWARTY MIESIĄC CIĄŻY
PIĄTY MIESIĄC CIĄŻY
SZÓSTY MIESIĄC CIĄŻY
oraz
I TRYMESTR CIĄŻY
 

A Ty jak wspominasz ten okres? Przeżyłaś "okres miodowy"? Ja przyznam, że w drugiej ciąży już tak wszystkiego nie zauważam, nie celebruję, nie przeżywam. Żałuję, bo tak, jak pamiętam wszystkie ważne daty z życia Mai, tak teraz nawet nie mam zanotowane, kiedy po raz pierwszy odczułam pierwsze ruchy mojej drugiej córci. Po prostu o tym zapominam. No i większość dolegliwości jest dla mnie na tyle normą, że nie zwracam na nie większej uwagi.

Zobacz także

0 komentarze