Z biblioteczki Majeczki: DLACZEGO?

21 lutego 2017


 
Jeśli jesteś mamą, doskonale wiesz, jak to niewinne z pozoru pytanie, zadane po raz enty w ciągu zaledwie kilku godzin, potrafi człowieka wyprowadzić z równowagi. Cóż, dzieci są ciekawe świata, a w ich życiu przychodzi taki moment, kiedy DLACZEGO staje się ich ulubionym słowem. Ich pytania stają się coraz bardziej dociekliwe, czasem wręcz wprawiają w Nas osłupienie. W domu mam niespełna 3-latkę, która jest całodobowa. Nawija non stop i jak na dziewczynkę w swoim wieku, zadaje bardzo mądre pytania, np.: mamo co to jest charakter? Staram się ze wszystkich sił odpowiadać na jej pytania, ale czasem, aż brak mi słów. Na co dzień nie zastanawiam się nad znaczeniami pewnych słów, są dla mnie oczywiste, ale dla dziecka są czymś nowym, niezrozumiałym, czymś czego chce się natychmiast dowiedzieć. Ja zaś o pewnych rzeczach zapominam, czasem zwyczajnie odpowiedzi nie znam lub nie wiem, jak sobie z nimi poradzić. W tym momencie z pomocą przychodzi mi zawsze odpowiednio dobrana literatura.

Już dawno zauważyłam, że gdy mam problem z wyjaśnieniem dziecku jakiejś sytuacji, w  tej roli znakomicie sprawdza się dobra książka. Długo szukałam na rynku pozycji, która mi ułatwi odpowiadanie na niezliczone pytania córeczki. I tak trafiła do nas książeczka "DLACZEGO?" autorstwa Catherine Ripley. To księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata. Światowy bestseller, przetłumaczony na kilkanaście języków. Co mnie przyciągnęło? Pytania. Większość pozycji skierowana jest do o wiele starszych dzieci. Nawet tej książki grupą odbiorczą są dzieci w wieku od 4 lat. Mimo, iż Maja ma niespełna 3 latka, my się w niej odnajdujemy. Dlaczego?

 
Po pierwsze Majucha jest nad wyraz rozwinięta. Doskonale mówi i bardzo szybko wszystko chwyta. Po drugie rysunki w książce są bardzo przyjemne dla oka i pomocne dla dziecka. Po trzecie książka podzielona jest tematycznie, a więc każde dziecko znajdzie w niej dziedzinę, która najbardziej go interesuje. I tak mamy tu pytania w kąpieli, w supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni oraz wśród zwierząt gospodarskich. Wreszcie po czwarte, mimo, iż książka udziela bardzo fachowych, rzetelnych i profesjonalnych odpowiedzi, to zawsze jest to dla Nas jedynie wstęp do dłuższej rozmowy. Dziecku bowiem należy tłumaczyć na jego poziomie. Gdy widzę, że Majcia nie za bardzo rozumie język, którym operuje autorka, sama mam podstawę, by się do niej odnieść i wytłumaczyć coś własnymi słowy. Bardzo pomocne są kolorowe, pełne życia ilustracje.

W książeczce "DLACZEGO" znajdziecie odpowiedzi na podstawowe pytania: Dlaczego muszę myć zęby? Dlaczego muszę iść spać? Czy dlaczego króliczek jest taki mięciutki? Dlaczego niebo jest niebieskie? Ale również te bardziej złożone, jak dlaczego lodówka chłodzi jedzenie, a z kranu leci zimna lub ciepła woda? Brzmi znajomo? No właśnie. Nie wiem, jak Ty, ale ja kocham mieć gotową odpowiedź, a czasem nie umiem czegoś obrać w słowa lub zobrazować. Ta książeczka nam w tym pomaga i myślę, że będzie nam długo służyła. Tym bardziej, że to wydanie albumowe. W grubej oprawie, porządne i grube, bo znajdziecie w niej bardzo dużo pytań, które stanowią punkt wyjścia do dalszych dyskusji. 


Spodobała Ci się książeczka?  Jeśli tak,  koniecznie zajrzyj na FB - bo mam dla Ciebie do wygrania 2 egzemplarze. Założę się, że będziesz zadowolona.
 
 
Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękujemy Wydawnictwu
 
http://www.proszynski.pl/
 
 

Zobacz także

0 komentarze