Magia olewania

18 kwietnia 2017


 
Czy zdarzało Ci się robić coś wbrew swojej woli, tylko dlatego, że wypada? Czy zdarzało Ci się nie odmawiać, gdy cała Twoja dusza krzyczała NIE! Czy często rezygnujesz ze swoich planów, bo wypada zrobić coś innego? Czy robisz rzeczy wbrew własnej woli, by inni źle o Tobie nie pomyśleli? Pracujesz za dużo, jesteś zmęczona, przytłoczona obowiązkami, zestresowana? Nie masz czasu dla osób, dla których chciałbyś go mieć, ani na rzeczy, które chciałabyś robić? Jeśli tak, książka Sarah Knight "Magia olewania" jest właśnie dla Ciebie. Ona pomoże Ci ustalić Twoje priorytety i wreszcie stać się asertywną. Pokaże jak przejść od chęci do działania i zmieni całkowicie Twoje życie. Co Ty na to?

Gdy słyszę słowo magia - sięgam po to w ciemno - wszak to słowo kluczowe tego bloga. Dlatego z książką Sarah Knight z chęcią się zapoznałam. Jak się okazało, sama nie mam już  problemów z odmawianiem. Wspólne życie z mężem i pojawienie się dzieci pomogło mi bardzo przejrzyście uszeregować moje wartości i określić potrzeby oraz wypracowało we mnie postawę asertywną. Wiem jednak, że są osoby, które naprawdę tego potrzebują. No dobra, przyznam się, jest pewna dziedzina, w której i ja tego potrzebuję.

"Magia olewania" nawiązuje nieco do "Magii Sprzątania" Marii Kondo. O ile z tamtej mogłaś nauczyć się, jak odgracać swoją przestrzeń fizyczną, o tyle ta pomoże Ci odgracić swoją głowę z niechcianego poczucia winy, wstydu i niechcianych zobowiązań. Autorka stwierdza, notabene bardzo trafnie, iż poświęcamy zdecydowanie zbyt wiele energii na rzeczy/ludzi/czynności, które nie przynoszą nam ani satysfakcji, ani przyjemności. Zbyt mocno przejmujemy się opinią innych ludzi, przez co nie możemy być szczęśliwi. Przyznaj, ile razy porównywałaś się z koleżanką czy jakąś modelką w gazecie, gardząc własnym ciałem? Ile razy wyszłaś z psem bez makijażu kompletnie nie przejmując się tym, że ten młody i przystojny sąsiad zobaczy Cię z pryszczem na środku czoła, w wytartym i rozciągniętym dresie? No właśnie.
Sarah Knight opisuje dwuetapową metodę ZERO ŻALU, dzięki której zamiast przejmować się wszystkim i wszystkimi dookoła, zaczniesz liczyć się jedynie z ludźmi i dbać o rzeczy, które Cię uszczęśliwiają. I nie chodzi tu o olewanie, ale o zwykłe nie branie do siebie pewnych rzeczy, nie robienie czegoś wbrew sobie i swoim przekonaniom. Muszę przyznać, że takie nastawienie bardzo mi się podoba i stanowi mój punkt docelowy. Zbyt często ulegamy presji i wpływom. Za mocno bierzemy sobie opinię innych do siebie. Zbyt często się porównujemy. Bo przecież moje szczęście, dla kogoś może oznaczać totalną nudę lub wręcz karę. Minusem książki jest fakt, że autorka podaje często bardzo trywialne i prześmiewcze wręcz przykłady, nie podejmując tych ważniejszych i poważniejszych. Mimo to, pod płaszczykiem powierzchowności, odkryjesz bardzo mądre rady i trafne spostrzeżenia. Sarah Knight zdecydowanie ma rację. Nie przejmowanie się pewnymi rzeczami wyzwala. To istna magia. Taka mała rzecz, a sprawia że masz więcej czasu, energii, a nawet niekiedy pieniędzy.

"Magia olewania" to poradnik w iście amerykańskim stylu. Z dużym dystansem do życia i czytelnika, napisany w bardzo bezpośrednim tonie. Mobilizuje do przemyślenia pewnych spraw, daje kopa do zmian, momentami rozbawia. Czyta się bardzo lekko i szybko, ale jednocześnie pozostawia chwilę na zadumę, skłania do refleksji. Wydaje mi się, że czasem warto, jak radzi autorka, usiąść na dywanie i zrobić porządek w tej graciarni, jaką jest nasza głowa. Posegregować problemy, zdiagnozować, a potem zacząć działać. Małymi kroczkami do celu.

 


Jeśli Ty również potrzebujesz zmian, mam dla Ciebie dobrą wiadomość: mam do rozdania 2 egzemplarze "Magii olewania". Chcesz jeden?  
Zapraszam na facebooka na KONKURS!

WYNIKI:
Kochani bardzo Wam dziękuję za udział w konkursie. Mam nadzieję, że pozostaniecie ze mną na dłużej. Nie przedłużając..książeczki lecą do:

1. Anita Katarzyna Kaczmarek
2. Anna Strzelczak

Gratuluję zwycięzcom. Mam nadzieję, że książka okaże się dla Was inspiracją i czynnikiem zapalnym do zmian. Wszystkim  Wam życzę magii olewania! byście rzeczy, które wypisaliście potrafili małymi kroczkami eliminować z Waszego życia.

Wspaniałego weekendu!
 
 

Zobacz także

0 komentarze