W MOIM SERCU - mała, wielka książka, która rozpoczyna wielką kampanię

1 lutego 2018


Kocham czytać mojemu dziecku, a ona uwielbia słuchać i oglądać książeczki. Obie jednak jesteśmy bardzo wybrednymi czytelniczkami. Nasze lektury dobieramy bardzo starannie. Gdy coś wpadnie mi w oko, w pierwszej kolejności szukam recenzji innych mam. Oglądam wnętrze, upewniając się przede wszystkim, czy dana książeczka jest odpowiednia do jej rozwoju. Książeczka musi bowiem dziecko nie tylko zainteresować, ale musi być dla Niego zrozumiała. "W MOIM SERCU" nie tylko spełnia nasze kryteria, ona nas obie oczarowała.

"W MOIM SERCU" to przepiękna książeczka autorstwa Jo Witek, z uroczymi ilustracjami Christine Roussey. Książeczka trafiła na polski rynek dzięki Wydawnictwu MAMANIA, co dla mnie było dodatkowym atutem. Miałam pewność, że jest nie tylko wspaniale wydaną, ale również mądrą lekturą, po którą naprawdę warto sięgnąć i podetknąć dziecku pod nosek.

Lubię podtykać Majeczce książeczki o uczuciach i emocjach. Jest bardzo wrażliwym dzieckiem i potrzebuje rozmów na ten temat, ale ciężko nam to idzie. Prawdę mówiąc, dopiero będąc rodzicem, zdałam sobie sprawę, jak ciężko jest tłumaczyć komuś uczucia. One są. Czuję je. Rozumiem. Umiem rozpoznać, ale nie umiem opisywać i tłumaczyć. Taka książeczka okazała wspaniałą pomocą. Stanowi punkt wyjścia do rozmowy. Dlaczego? Bo "W MOIM SERCU" w przepiękny i prosty sposób opisuje uczucia, które pojawiają się każdym serduszku.


"Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca
i zobaczymy, co się w nim kryje.
Ojej, co za bałagan!
Jest tu i wielka radość i krokodyle łzy, i ciarki przechodzące ze strachu,
są nawet melodie moich ulubionych piosenek.
Moje serce to skrzynia pełna skarbów"...

"W MOIM SERCU" jest krótka, ale niezwykle treściwa. Uczucia opisane są za pomocą nieskomplikowanych, trafnych metafor, które z łatwością trafią do każdego dziecka. Jest tu i radość, i odwaga. Jest spełnienie, wzruszenie oraz ekscytacja. Jednak w każdym sercu znajduje się też miejsce na te mniej przyjemne dla nas emocje jak złość, smutek, niechęć, strach. Ta oszczędna w słowach książeczka uczy rozpoznawać emocje. Pokazuje jak pojemne jest nasze serce, a uczucia różnorodne. Uczuć nie poddaje ocenie. Nie dzieli na dobre, czy złe, bo wszystkie są tak samo ważne i każde zajmuje własne miejsce w sercu. Sercu, które powinno być otwarte dla bliskich. Sercu, które otwieramy tylko dla tych, dla których chcemy je otworzyć. A decyzje o tym podejmujemy tylko my sami.
Musicie poznać tę książeczkę. Mai przyniósł ją Mikołaj. Zakochała się w niej od pierwszego wejrzenia. Konstrukcja książeczki, z wyciętymi sercami składającymi się w barwną całość, jest ujmująca. Do tego duży, nietypowy format, sztywne, porządne, tekturowe strony, jak również główna bohaterka, czyli przeurocza dziewczynka oraz jej piękny ogród sprawiają, że książka jest po prostu idealna. Chciałabym mieć w domu takich więcej. Cieszę się, że mogłam córci podarować tak piękny i wartościowy prezent.

 ZAPRASZAM NA KONKURS


Założę się, że znasz jakąś dziewczynkę lub chłopca, dla których właśnie ta książeczka byłaby idealnym prezentem, prawda? Dlatego wraz z wydawnictwem MAMANIA przygotowała dla Ciebie konkurs, w którym możesz wygrać jej egzemplarz. Wystarczy, że odpowiesz na pytanie, które odnajdziesz u mnie na fanpage facebookowym.Powyższa recenzja otwiera kampanię społeczną promującą czytanie dzieciom. To wspólna akcja blogerów, którzy tworzą mój Klub Książki PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ. Chcemy pomóc rodzicom wykształcić piękny nawyk codziennego czytania dziecku. Każda pociecha zasługuje na te chwile ciepła i bliskości. Chwile, gdy wspólnie przenosicie się w świat magii, tym samym tworząc własną. Pracując nad tym przedsięwzięciem, pragnęłam zachęcić wszystkich dorosłych, by porzucili na moment swoje obowiązki i zagłębili się w świat swoich dzieci, w świat beztroski, krystalicznie dobry, pełen emocji i zaspokojonych potrzeb.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE to 28 blogerek, które przez te 28 dni lutego, codziennie będą  podtykały Ci piękne i mądre książeczki dla dzieci. Książeczki godne uwagi, które uczą, tłumaczą, przekazują pozytywne wzorce, bawią, krzewią pozytywne wartości i kształtują.

W lutym w mediach społecznościowych (na facebooku i instagramie) po wpisaniu #KOCHANIEprzezCZYTANIE odnajdziesz zdjęcia książeczek polecanych przez inne mamy. Odnajdziesz też zdjęcia ich samych czytających ich dzieciom, lub fotografie małych molików książkowych. Również Ty możesz wstawić swoje zdjęcie lub recenzję waszej ulubionej, wspólnie czytanej książki. Pamiętaj tylko by wstawić nasz hashtag i otagować SAVE THE MAGIC MOMENTS (czyli mnie) poprzez wpisanie przed nazwą @.

Przez całe 28 dni, codziennie na moim profilu INSTAGRAM, będę prezentowała Ci perełki z biblioteczki Emiluszka i Majeczki, które naprawdę warto poznać, które niosą ze sobą pozytywne wartości, które pomagają nam przezwyciężać problemy, rozjaśniać niejasności, tłumaczyć, bawić, rozwijać. 


Każde dziecko zasługuje na takie chwile ciepła, bliskości magii. Właśnie dlatego chciałabym zachęcić wszystkich dorosłych do wspólnego czytania z dziećmi. Właśnie dlatego powstało #KOCHANIEprzezCZYTANIE.
Chcesz dołączyć, dowiedz się więcej. 
 

Zobacz także

0 komentarze