Z biblioteczki Majeczki: O wilku, który miał humory

26 marca 2018

Przygody Wilka

Kocham dziecięce książki. Są coraz piękniejsze, coraz mądrzejsze i coraz zabawniejsze. Dziecięca literatura przeżywa właśnie swój rozkwit. Czytanie dzieciom bowiem stało się modne. Uwielbiam, gdy to, co dobre, staje się modne i służy wyższym wartościom. Jednak nie wszyscy rodzice czytają, nie wszyscy też wiedzą po jakie książki sięgać. Wśród dziecięcej literatury również znajdują się książki i "książki". Dlatego właśnie zorganizowałam kampanię #KOCHANIEprzezCZYTANIE i zdecydowałam się wrócić do recenzowania książek dla dzieci. A Wilk jest naszym ukochanym bohaterem bajek. 
 
Seria PRZYGODY WILKA wydawana przez wydawnictwo ADAMADA została wyróżniona w konkursie pn. "Świat przyjazny dziecku" organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. I wcale mnie to nie dziwi. Jest zabawna, wzruszająca, ciepła i mądra, pełna ciekawych historyjek, doskonałych dla dwu, trzy i czterolatków. W niewymuszony sposób porusza trudne tematy. Autorka Orienne Lallemand wykreowała przesympatyczną i zabawną postać Wilka, który swoimi przygodami trafia prosto w serduszka naszych maluszków. Jego problemy bowiem są im tak doskonale znane.
 
Przygody Wilka
Przygody Wilka
Dziś chciałam Wam przedstawić część zatytułowaną O WILKU, KTÓRY MIAŁ HUMORY.  Brzmi znajomo, prawda? Też macie w domu takiego humorzastego Wilczka? To książeczka, która pomoże waszym dzieciom zaakceptować swoje skrajne nastroje. Bo musicie wiedzieć, że ów WILK miał problem z opanowaniem emocji. Popadał ze skrajności w skrajność. Raz był wesoły, to znów smutny. Raz zakochany, by zaraz stać się zazdrosny i nadąsany. Z ekscytacji i euforii często popadał w melancholię. Rozpierała go energia i miał sto tysięcy pomysłów na minutę, lecz gdy tylko coś działo się nie po jego myśli, wpadał w szał. Przyjaciele mieli serdecznie dość jego zmiennych nastrojów, toteż postanowili pomóc mu odnaleźć równowagę. Ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. W końcu każdy ma swój własny sposób na ukojenie nerwów. Jak kontrolować emocje? Joga,  intensywny wysiłek fizyczny, a może ćwiczenie precyzji i cierpliwości? Oj WILK musi znaleźć swój własny sposób. Przed nim nie lada wyzwanie. Jednak nie musi przechodzić przez to sam.

O WILKU, KTÓRY MIAŁ HUMORY pomoże Ci wyjaśnić dziecku uczucia. Może posłużyć jako zaproszenie do rozmowy na temat całej feerii uczuć, bo co to znaczy być nadąsanym, rozmarzonym czy zniesmaczonym. Kiedy Twoje dziecko czuje się smutne, dumne, podekscytowane, przerażone, zdziwione. Co wzbudza w nim zazdrość, a co wściekłość? Książka pokazuje ciekawe przykłady na to, w jaki sposób kontrolować złe emocje i  jak nauczyć się wyciszać. Łatwo jest wpadać w złość, ale ciężej znaleźć równowagę. Przy tym można kogoś skrzywdzić. Autorka pokazuje jak ciężkie są wyrzuty sumienia, uczucie zawstydzenia i strach przed reakcją bliskiej osoby. Uczy, jak ważne w codziennych relacjach jest słowo PRZEPRASZAM. A to nie wszystko, bowiem najważniejsze, że WILK nie zostaje ze swymi emocjami sam. Ma przyjaciół, którzy pomagają mu pokonywać swoje lęki, sięgać po więcej, uczyć się się koncentracji, walczyć ze wstydem.

Wisienką na torcie są ilustracje Éléonore Thuillier. Bardzo sugestywne, humorystyczne, z nieprawdopodobną precyzją oddające emocje. Dla mnie po prostu urocze.

Jednak WILK uczy nie tylko dzieci, ale również przypomina rodzicom, że dzieci mają prawo do uczuć, a naszym obowiązkiem jest trwać przy nich, wspierać, pokazywać rozwiązania i akceptować.


Za co kochamy WILKA? 


Za to, że zawsze ma fantastyczne przygody, jest taki sam jak nasze dzieci, pełen fantastycznych pomysłów. Czasem popełnia błędy, ale dzięki nim staje się lepszy. Przy tym jest niebywale sympatyczny i zabawny. Nie sposób go nie pokochać. Humor jest niekwestionowaną zaletą serii. Każda z książeczek porusza ważny problem, ale zawsze w lekki, przyjemny, zabawny sposób pełen wdzięku, wrażliwości i empatii. Jestem szczerze zauroczona i gorąco polecam.

Znacie już PRZGODY WILKA? Czytacie? Macie swoją ulubioną część?  My już uzbierałyśmy 5, ale cała seria liczy już 9 książeczek. Niebawem pokażemy Wam kolejne tytuły. Chcemy uzbierać całość.O WILKU, KTÓRY MIAŁ HUMORY dostępne będzie w sprzedaży od 17 maja b.r.  na stronie ADAMADA. My serdecznie dziękujemy wydawnictwu za możliwość wcześniejszego zapoznania się z kolejnymi przygodami naszego ulubionego bohatera!

 

Zobacz także

0 komentarze