WAKACJE Z KSIĄŻKĄ: Without Merit - Colleen Hoover

2 lipca 2018

Colleen Hoover
 
To zostało udowodnione, jak świat światem stoi latem ludzie częściej sięgają po lekturę. Wakacje, urlopy, wolne, czas się wreszcie zatrzymuje, choć dla niektórych tylko zwalnia, to jednak wystarcza, by zrobić coś, na co nie mamy czasu w codziennej krzątaninie. By sięgnąć po książkę. Pytanie tylko jaką?  Najlepiej po dobrą, wciągającą, pobudzającą wyobraźnię, poruszającą emocje, mądrą, ale niezbyt ciężką, by nie czuć zmęczenia. Warto sięgnąć po autora, który nie zawodzi. Pozwól, że troszkę Ci podpowiem, co wybrać. 


WITHOUT MERIT to najnowsza powieść spod pióra jednej z najbardziej uwielbianych na świecie autorek tj. Colleen Hoover. Z pewnością ją znasz, a jeśli nie, nawet się nie przyznawaj, sięgaj w ciemno, żeby nadrobić. Naprawdę warto. Nie wiem, jakim cudem jeszcze nie pisałam o niej na swoim blogu. Może nadrobię. Długo się przed nią wzbraniałam. Nad Hoover wszyscy pieją z zachwytu. Nad jej książkami w internecie jest tyle ochów i achów, że mnie na przekór nieco to zniechęcało. Okazało się, że zupełnie niesłusznie. Gdy w zeszłym roku zdecydowałam się jednak przekonać, czemu w sieci o  niej tyle szumu, przeczytałam  wszystkie dostępne publikacje. Niemal jedna po drugiej. Gdy skończyłam, wzięłam się za te nieprzetłumaczone. Ta kobieta po prostu wnika w krwiobieg. Tworzy książki grające na emocjach, poruszające najczulsze struny, wyrzucając na wierzch najgłębiej skrywane marzenia, sekrety oraz sny. W otoczce niesamowitego romansu, pięknej wręcz miłości, podejmuje się naprawdę trudnych tematów jak przemoc w rodzinie, depresja czy bezdomność. Tematów zwykle w literaturze nie poruszanych. Robi to z niezwykłą lekkością, dotykając sedna, jednoznacznie rzucając karty na stół, dogłębnie i prawdziwie. 
 
Hoover potrafi bawić się słowem, jej język jest niesamowicie plastyczny, zwiewny, zgrabny, mieniący się wszystkimi odcieniami uczuć. Bogate słownictwo oraz doskonale dobrane epitety sprawiają, że jej opisy są tak bliskie sercu, że uzależniają. Tytuły zaś świadomie nie są tłumaczone, są bowiem zwykle grą słów związanych z treścią lub głównym bohaterem.

WITHOUT MERIT to książka nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych. Szczególnie tych, którzy mają w domu wrażliwych, zagubionych nastolatków, którzy żyją w świecie którego nie rozumiemy, bo ... no właśnie czemu się nie rozumiemy z naszymi dziećmi? Czemu relacje w rodzinie są zwykle tak skomplikowane? Czemu się kłócimy, krzyczymy, wykorzystujemy miłość dla własnych pobudek? Czemu się oszukujemy? Nie mówimy prawdy?

Siedemnastoletnia Merit to zakompleksiona introwertyczka, która jest niezwykle osobliwą dziewczyną. Gdy tylko spotyka ją większa porażka, nagradza się pucharem. Kupuje cudze i je kolekcjonuje. Jej życie jest nieco skomplikowane, bo należy do dość dziwacznej rodziny. Ojciec zdradził matkę z jej pielęgniarką, gdy ta zachorowała na raka. Kochankę pojął za żonę, a mimo to mama nadal mieszka z nimi, posiadając w piwnicy domu własne domostwo. Sam dom też nie jest zwyczajny. W ich salonie znajduje się gigantyczna figura ukrzyżowanego Chrystusa, którego Merit  uwielbia przebierać. Wraz z bliźniaczą siostrą Honor (od której Merit czuje się wiecznie gorsza i która na swoich chłopców wybiera umierających rówieśników), perfekcyjnym starszym bratem oraz przybranym słodkim braciszkiem zamieszkują bowiem stary Kościół, który nazwali Litrem Vossów. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy Merit przypadkowo zakochuje się w chłopaku bliźniaczki, a do ich domu wprowadza się brat macochy. W tym natłoku niezdrowych relacji wrze coraz bardziej, a Merit nie może znieść więcej sekretów. Prędzej czy później ten tygiel musi pęknąć. Tylko czy komuś nie stanie się krzywda?
 
Najnowsza powieść Hoover to z pozoru spokojna powieść obyczajowa. Jeśli spodziewasz się jak zawsze romansu, w którym od emocji aż kipi, będziesz zaskoczona, bo w tej książce miłość jest jedynie tłem. Tłem do spraw o wiele ważniejszych, o wiele istotniejszych. Jednym z głównych tematów powieści jest szczerość i otwartość na bliskie osoby. Kolejnym jest rodzina i empatia na problemy bliskich. Jeszcze innym przewijającym się tematem jest punkt widzenia. Autorka pokazuje jak zdeformowana perspektywa potrafi zniekształcić rzeczywistość, zmienić relacje z bliskimi, doprowadzić do zerwania więzi. WITHOUT MERIT to książka o rodzinie, o relacjach, bliskości i braku zrozumienia. To książka, która pokazuje jak ważna jest rozmowa, zrozumienie oraz wsparcie i akceptacja. Jestem pod wrażeniem wnikliwości autorki w psychikę nastolatków, w ich poczucie osamotnienia, braku zrozumienia, braku samoakceptacji. 

Nie brakuje jeszcze ważniejszych wątków np. uchodźca oraz... nie, nie mogę więcej powiedzieć, bo czytając nie będziesz zaskoczona, nie będziesz wstrząśnięta. Recenzja nie powinna zdradzać wszystkiego. Powinna zachęcać. Dlatego nie chcę by coś mi się wymsknęło. 

Po przeczytaniu lektury byłam szczerze poruszona. Ty też będziesz. Koniecznie przeczytaj, a potem daj mi znać, co myślisz. Autorka idzie w bardzo dobrym kierunku. Jej książki bowiem nie są zwykłymi romansidłami z gatunku New Adult. W każdej z nich znajdziesz ważny przekaz. Przekaz, który Hoover kieruje bezpośrednio do czytelnika, strzelając w serce "zatrutą" strzałą tak, by "problem" rozlał się po całym Twoim ciele, aż znajdzie podatny grunt, by zakiełkować. By pozwolić Ci zareagować wtedy, gdy będziesz tego potrzebowała. Gdy zapali się czerwona lampka. Przeczytaj. Będziesz wiedziała, o co mi chodzi.

 
#WAKACJEzKSIĄŻKĄ
 

Tą książką otwieram kolejną kampanię mojego Klubu Książki "PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ" promującą czytelnictwo. #WAKACJEzKSIĄŻKĄ to inicjatywa blogerek oraz pozostałych członkiń mojego klubu, która ma pomóc Ci w doborze odpowiedniej lektury na lato. Bo wierzę głęboko, że książka może porwać każdego, wystarczy znaleźć tę odpowiednią. Każdy z nas ma inny gust, inne oczekiwania i inne potrzeby, dlatego proponować będziemy różnorodne gatunki.

PRZEZ MIESIĄC (a może i dłużej, kto wie) CODZIENNIE (z wyłączeniem weekendów) NA NASZYCH BLOGACH POJAWIAĆ SIĘ BĘDZIE RECENZJA KSIĄŻKI, KTÓRĄ POLECAMY NA WAKACJE. Znajdziesz je pod hasłem #wakacjezksiążką wpisane w media społecznościowe. 

 
lektura na wakacje

Do akcji dołączają również osoby prywatne, szczególnie na instagramie, tworząc swoje mini recenzje. Możesz dołączyć i Ty. 
 
My mamy swój harmonogram, jednak jeśli jesteś blogerką i zechcesz napisać swoją recenzję, będzie mi niezwykle miło, gdy do nas dołączysz. We wpisie uwzględnij proszę małe info na temat kampanii, wskazując mój Klub Książki oraz mnie jako organizatora. Napisz recenzję książki, która Twoim zdaniem jest idealna do czytania na kocyku, w hamaku czy na leżaku. I pamiętaj proszę, by oznaczyć mnie w mediach społecznościowych, bym mogła odnaleźć Twój wpis.

PS. Na koniec mam dla Was niespodziankę. Już jutro na moim facebookowym fanpage konkurs w ramach którego do wygrania będzie świeżutki egzemplarz książki Colleen Hoover. Co Ty na to?
 


Zobacz także

0 komentarze