13 rad jak się zachować podczas wymiany książkowej - mini poradnik dla każdego uczestnika WIELKIEJ WYMIANY KSIĄŻKOWEJ

1 października 2018Już za dwa tygodnie rusza Wielka Wymiana Książkowa PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ. To 6 edycja tego wydarzenia, a mnie aż trudno w to uwierzyć, że z mojego nieśmiałego pomysłu zrodziło się cykliczne przedsięwzięcie przyciągające setki uczestników. Bezkosztowa wymiana książek między blogerami, a czytelnikami okazała się strzałem w dziesiątkę. Regularne ceny książek są nieco odstraszające, dlatego my ponosimy jedynie koszty przesyłki, a książki wystawiamy tylko takie, które są w stanie idealnym lub bardzo dobrym.

WIELKA WYMIANA KSIĄŻKOWA to inicjatywa promująca czytelnictwo, dzięki której możesz odświeżyć swoją biblioteczkę, poznać masę ciekawych osób oraz nowe miejsca w sieci. To również fantastyczna zabawa, idealna dla wszystkich, którym bliska jest ideologia minimalizmu oraz zero waste. Bookcrossing w Polsce zdobywa coraz większe rzesze zwolenników, mam nadzieję, że przekonamy do tego również Ciebie!

Jak w każdej zabawie, obowiązują nas pewne zasady. Szczegółowy regulamin znajdziesz na stronie wydarzenia, jednak dziś chciałabym dać Ci kilka rad, dzięki którym znajdziesz właśnie to, czego szukasz. Wymiana przynosi wiele emocji, przede wszystkim ekscytację, ale by nie dać się ponieść i wyjść z tego ze zbiorem książek, o których naprawdę marzyłeś/aś warto zastosować się do poniższych wskazówek. Podczas PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ możesz upolować prawdziwe perełki, gorące nowości lub odnaleźć prawdziwe, białe kruki. Jednak najpierw koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

JAK SIĘ ZACHOWAĆ PODCZAS WYMIANY KSIĄŻKOWEJ


 1. BĄDŹ KULTURALNY - to podstawa.
 2. PRZYGOTUJ SIĘ - postaraj się o kilka godzin wolnego. Nie rób tego na łapu capu. Przygotuj swoje książki. Zrób porządne zdjęcia i dobrze je opisz. Prawdziwie. Realnie. Sprawiedliwie. Zastanów się jeszcze przed wymianą, jakie książki Cię interesują.
 3. NIE KRĘPUJ SIĘ ODMAWIAĆ - jeśli ktoś napali się na Twoją książkę, a Ty nic nie możesz u niego znaleźć, nie wstydź się odmawiać, zrób to kulturalnie i szukaj dalej.
 4. NIE ŚPIESZ SIĘ - znasz to powiedzenie, gdzie się człowiek śpieszy... no właśnie. Tu też pośpiech jest niewskazany. Na spokojnie przejrzyj wszystkie blogi, zarówno u mnie na SAVE THE MAGIC MOMENTS jak i u Dagi czyli SOCJOPATKI. Czemu? Niektórym, mimo naszych próśb się zapomina, a szkoda przegapić okazji.
 5. PRZECZYTAJ KOMENTARZE u mnie i u DAGI, bowiem właśnie tutaj ogłaszają się osoby prywatne. Sama nie raz dobiłam targu nie u siebie, a u innego blogera i to z kimś innym.
 6. NIE ZWLEKAJ Z ODPOWIEDZIĄ - jeśli jakaś książka Cię interesuje, ale myślisz, że jeszcze poczekasz, bo może ktoś zaproponuje Ci lepszą, okazja może przejść Ci koło nosa, zatem wróć do pkt2. i dobrze się zastanów, czego szukasz.
 7. JEŚLI NIE ZNASZ KSIĄŻKI - POCZYTAJ O NIEJ W SIECI - sporo książek odpuściłam, bo o nich nie słyszałam, a potem żałowałam, bo były właśnie tym, co lubię. Nie wahaj się wejść w międzyczasie na opis jakiejś książki, by zerknąć, o czym traktuje.
 8. MASZ WĄTPLIWOŚCI - PYTAJ - jeśli ktoś nie zrobił zdjęcia książek (choć jest to wymóg), proś o przesłanie wyraźnego zdjęcia książki, byś miał/a pewność, że nie dostaniesz obdartej lektury.
 9. ZAGLĄDAJ NA WYDARZENIE NA FACEBOOKU - najwięcej ofert od osób prywatnych znajdziesz właśnie tam.
 10. SPRAWDZAJ HASHTAG #PRZECZYTAJIPODAJDALEJ6 na instagramie - ciągle pojawiać się będą nowe osoby i nowe posty. Nawet w ostatnich dniach wydarzenia.
 11. PAMIĘTAJ, ŻE WYMIANA TRWA 8 DNI - jeśli minął pierwszy szał, na spokojnie zajrzyj jeszcze raz do wszystkich. Po pierwsze w gorączce poszukiwań swoich tytułów łatwo jest przegapić perełki, po drugie wielu blogerów bardzo często dokłada książki w trakcie wymiany, bo jeszcze im mało! Tak np. często robi Dagmara, ale nie tylko ona. Ja zawsze nawet w ostatnim dniu jeszcze raz zaglądam do wszystkich blogerów i zawsze coś jeszcze upoluję. Często nawet za książki, których jeszcze nie wystawiłam i jeszcze nie przeczytałam.
 12. BĄDŹ WYBREDNY/A! - szukaj z głową, rozważnie, na poważnie, szanuj wszystkich uczestników. 
 13. ZAWSZE WYSYŁAJ KSIĄŻKI PRZESYŁKĄ MONITOROWANĄ! Sama miałam nieprzyjemną sytuację podczas pierwszej wymiany i już nie zgadzam się na zwykłą przesyłkę.

Mam nadzieję, że te uwagi Ci pomogą, zaś nasz regulamin sprawi, że wszystko przebiegnie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Do tej pory nie miałyśmy żadnych problemów. Oby dobra passa została. 


Tym razem mamy z Dagmarą tj. SOCJOPATKĄ.pl która jest drugą prowadzącą akcję, sporo niespodzianek. Aż 3 wydawnictwa wyraziły chęć partnerowania naszej akcji: CZWARTA STRONA, PRÓSZYŃSKI I S-KA praz EDIPRESSE. Zostałyśmy wręcz zasypane książkami. Co więcej naszymi Patronami została Natalia Sońska oraz Paweł Maj.

KIEDY?

WYMIANA KSIĄŻKOWA "PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ" trwa 8 dni!  Od 14 do 21 października 2018 r. 

GDZIE?

 • Tu na SAVE THE MAGIC MOMENTS.
 • U SOCJOPATKI.
 • Na Facebooku, gdzie zostało utworzone WYDARZENIE
 • Na instagramie (wystarczy wstawić fotkę z książkami, które masz na wymianę, którą oznaczysz #przeczytajipodajdalej6).

JAK DOŁĄCZYĆ ?


 Zajrzyj też na WYDARZENIE, które zostało utworzone specjalnie dla wszystkich jego uczestników. W opisie znajdziesz wszelkie istotne informacje. Szczególnie, gdy jesteś blogerem - nas obowiązuje kilka zasad.

Jeśli jesteś czytelnikiem bloga wystarczy, że 14 października b.r. wejdziesz tu na bloga SAVE THE MAGIC MOMENTS oraz SOCJOPATKA.PL i w komentarzu zostawisz listę książek, które masz wystawione do wymiany. Na naszych blogach znajdziesz też przekierowanie do wszystkich blogerów, którzy zdecydowali się na udział w zabawie czyli tzw. LINK PARTY. Komentarze możesz zostawiać również u nich, w wydarzeniu oraz wstawić zdjęcie swoich książek na  INSTAGRAM z hashem #przeczytajipodajdalej6
Pamiętaj, by nie bać się systemu komentarzy DISQUS. Nie musisz się wcale logować. Jednak rozważ tę opcję. Disqus jest o tyle fajny, że gdy odpowiem na Twój komentarz, dostaniesz go na maila. 

Jeśli masz ochotę poczytać więcej na temat wymiany, zerknij do starszych wpisów
- poprzednia edycja (tu zobaczysz, jak to wygląda w praniu)


A tą wspaniałą grafikę przygotowała dla Nas Kasia z YUMMY MUMMY IDEAS. Będzie nam niezmiernie miło, gdy ją udostępnisz, dając swoim znajomym znać, że w internecie powstała tak piękna idea. 

Do zobaczenia!


Zobacz także

0 komentarze