Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić?

28 marca 2019

Natalia Sońska

Wybór książki to jak wybór odpowiedniego deseru, jeśli nie wybierzesz odpowiedniej dla siebie, nie poznasz kwintesencji przyjemności. Czasami bywa tak, że sięgnę po książkę, którą męczę tak długo, że potem wypadam zupełnie z obiegu i czytanie wcale mnie nie bawi. Ale na szczęście są też takie, które gwarantują, że wrócę do gry i to w wielkim stylu, niemal zarywając noce. I właśnie jedną z takich autorek, po które sięgam w ciemno jest Natalia Sońska. Przeczytałam wszystkie jej książki i powiem Wam jedno: przez tę dziewczynę wpadam w czytelniczy cug. Do tego jestem jej za to wdzięczna. Nic dziwnego, że CO JESZCZE MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ totalnie mnie porwało.

Drugi tom serii JAGODOWA MIŁOŚĆ to dalsze dzieje Jagody i Tomasza, których życie nieco stanęło na głowie, po ich kłótni na koniec pierwszego tomu. Książka jest kontynuacją powieści CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO MOJEJ STRONIE, która zachwycała zapachem jagodowego sernika. Zdecydowanie polecam czytać książki w kolejności chronologicznej, choć obie książki swoim nastrojem bardzo się różnią. CO JESZCZE MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ jest nieco bardziej melancholijna, choć nie braknie w niej ciepła, zrozumienia czy autentyczności. Główna bohaterka nadal kusi zapachami z cukierni, lecz tym razem boryka się z wieloma problemami. Złamane serce to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jagoda nie może jednak pogrążyć się w rozpaczy po utraconej miłości, bo oto przed nią widmo nieprzyjemnego rozwodu, groźba utraty ukochanego spadku, ogromnego zadłużenia, bardzo ciężkie relacje z zaściankowymi i ślepymi rodzicami, którzy zamiast wsparcia, dają córce jedynie poczucie upokorzenia, braku akceptacji  oraz pretensje.  Co więcej, i w "Słodkiej" mają miejsce tragiczne w skutkach wypadki. Zupełnie jakby świat sprzymierzył się przeciwko jednej istocie. 

Niestety właśnie tak to w życiu bywa, że nieszczęścia chorą parami, a czasem wręcz stadami. Jak się wali, to się wali. Gdy wydaje się nam, że gorzej już być nie może, spada nam na głowę coś, po czym trudno się podnieść. Na szczęście, wokół zawsze znajdzie się ktoś, kto potrafi ukoić nasz ból, ktoś dzięki komu łatwiej jest rano wstać z łóżka i zacząć dzień od nowa. Jagoda ma przecież lojalną i wierną siostrę Agatę oraz wspaniałego brata bliźniaka, którzy o nią dbają, pomagając przejść przez ostre zakręty życia. Pojawia się też bohaterski mężczyzna w postaci eleganckiego adwokata o dobrych manierach i dość staroświeckim imieniu, oferujący Jagodzie przyjazne ramię, wsparcie i ... okazujący duże zaangażowanie w jej sprawę rozwodową. Tyle, że serce nie sługa, nie zawsze wskazuje nam to, co dla niego byłoby lepsze, bo często bije dla kogoś innego.  
Tomasz to człowiek z zasadami. Bankowiec, który uwielbia porządek oraz poczucie kontroli. Totalnie się rozsypał po śmierci swojej żony, nie spodziewając się, że można znaleźć drugą miłość.  Bo czy to, co czuje do Jagody to miłość, zupełnie nie jest pewien. Za to pewne dla Niego jest jedno, że nie może żyć u boku kogoś, kto nie chce tego życia dzielić z nim w pełni. Tylko czy oby na pewno tak to wygląda? Czy nie szuka przypadkiem pretekstu, by przed tą miłością  po prostu nawiać, zasłaniając się głupimi zasadami? Czy można być aż tak zaślepionym, tak upartym i tak butnym, by stracić coś tak wartościowego, by odrzucić miłość?

Natalia Sońska
 
CO JESZCZE MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ to powieść bardzo autentyczna, pełna trudnych relacji, rozterek, niedomówień. Ale to również powieść, która pokazuje jak układać życie na nowo, jak się podnosić, gdy brakuje sił, jak budować siebie, swoją tożsamość, jak nie zatracać się w drugiej osobie, dbając o swój rozwój, swoje pasje, swoje potrzeby. To opowieść o tym, jak trudne są relacje na linii rodzic dziecko, jak ciężko czasem jest nam zaakceptować najbliższą osobę, jak brak zrozumienia, podcina skrzydła, jakie krzywdy wyrządza miłość warunkowa i przedkładanie zasad ponad uczucia innych. Jak trudno jest czasem zrozumieć drugą osobę, jak ciężko ją wysłuchać, zaakceptować jej odmienny światopogląd.

W drugiej części serii Jagodowej miłości nieco lepiej poznacie również innych bohaterów. Dokładniej zarysowana jest siostra Jagody - Agata, którą notabene bardzo polubiłam i chętnie bym się z nią zaprzyjaźniła oraz przyjaciel Tomasza  - Adam, który w miarę trwania historii przeżywa całkowitą przemianę. Pojawia się też nowa postać, która wniesie nieco zawirowań w życie Jagody. Książka pisana jest dwutorowo, z perspektywy obu bohaterów, dzięki czemu pełniej i dogłębniej poznajemy ich historię, która kończy się...

No właśnie, jeśli chcecie się dowiedzieć, jak potoczą się lody Jagody, czym znów zaskoczy ją bezczelny i zawistny mąż, co takiego wydarzy się w "Słodkiej", jak zakończy się znajomość z przystojnym prawnikiem, a jak w tym wszystkim zachowa się Tomasz, koniecznie sięgnijcie po książkę, której mam przyjemność patronować.
 
 
 

Zobacz także

0 komentarze