Jeszcze długo zanim zostałam mamą wiedziałam, że będę czytała moim dzieciom. Pamiętam doskonale, jak co wieczór siadała na moim łóżku i zagłębiałyśmy się wspólnie w innych świat. To jedno z moim najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Marzyłam, by moje dzieci również to pokochały. Na szczęście Majaucha o książki prosi sama. Nie czytamy o tej samej porze. Czytamy, gdy tylko mamy wolną chwilę, ale czytamy codziennie! I właśnie do tego zachęcam wszystkich rodziców. Dlatego w lutym zorganizowałam kampanię społeczną #KOCHANIEprzezCZYTANIE.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE to blogowa inicjatywa, którą prowadziłam wraz z moim kochanymi dziewczynami z Klubu Książki PRZECZYTAJ i PODAJ DALEJ. Nie musiałam długo ich namawiać, by do mnie dołączyły. I tak przez cały luty, codziennie, każda z Nas recenzowała dla Was książeczkę lub książeczki dla dzieci, które warto znać, które warto czytać dzieciom. Pragnęłyśmy Cię zainteresować, zachęcić, wykształcić w Tobie nawyk codziennego czytania dziecku, jednocześnie zainspirować do przejrzenia dziecięcej biblioteczki. Jeśli już czytasz i to lubisz, ta akcja była również cudowną ucztą dla wszystkich książkoholików. Sama zapisałam mnóstwo tytułów. Nasza biblioteczka powiększyła się również znacząco dzięki udziałowi w kampanii wspaniałych wydawnictw, takich jak MAMANIA, ADAMADA, BABARYBA oraz ZIELONA SOWA.

Sama podjęłam się wyzwania, by codziennie na instagramie pokazać Ci inny tytuł. Tytuł, którzy zainteresuje Twoje dziecko. Tytuł po który naprawdę warto sięgnąć, bowiem prócz przyjemnej historii skrywa w sobie pozytywne wzorce i ponadczasowe prawdy. Dobierałam te książeczki starannie. Niektóre z pewnością znasz, ale niektóre nie są już dostępne w sprzedaży. Tym samym zachęcam do zapisania swojej pociechy do biblioteki. Nie tylko zaoszczędzisz dzięki temu sporo pieniędzy, ale nauczysz dziecko szacunku do książek oraz cudzej własności.

Organizując kampanię kompletnie nie spodziewałam się takiego odzewu ze strony mam. Nie tylko dziewczyny z Klubu Książki ochoczo dołączyły. Dołączały tez inne mamy. Blogerki pisały posty, znajomi wrzucali zdjęcia na instagram oraz facebook. Czytelniczki polecały ulubione książki własnych dzieci. Pod hashtagiem #KOCHANIEprzezCZYTANIE na obu portalach społecznościowych odnajdziesz setki zdjęć książeczek dla dzieci oraz dzieci lub rodziców czytających dzieciom. Zerknij koniecznie! Tylko uprzedzam, koszty mogą okazać się wysokie!

Jestem zszokowana pozytywnym odbiorem i nieprawdopodobnie zadowolona frekwencją. Cieszę się, że trafiłam do serc swoich czytelników. Cieszę się, że poruszyłam tak ważny temat, jakim jest czytanie dziecku. Nie wszyscy to robią! Niestety. Dlatego tak ważne jest by do tego zachęcać, nakłaniać, dawać dobry przykład. Wymawiamy się brakiem czasu, ale wystarczy 15 minut dziennie. Przecież tyle zajmuje makijaż. To tylko 15 minut. Więcej większość dziennie siedzi na facebooku, dłużej czytają gazetę. To tylko 15 minut, a korzyści z tego płynące Twoje dziecko będzie czerpało przez całe życie. 

Entuzjazm mam, jak i tak ciepłe przyjęcie sprawiło, że na sugestie by temat pociągnąć dalej, przystanęłam bez wahania. Tak więc, zdecydowanie będzie druga edycja!. Tak, tak! Na jesień. W listopadzie powtórzymy kampanię #KOCHANIEprzezCZYTANIE! Co Ty na to?
Tymczasem zachęcam Cię do oznaczania każdego zdjęcia książki dla dziecka, każdego zdjęcia, gdy wspólnie czytacie, każdego posta z recenzją, który wrzucasz w media społecznościowe (szczególnie Instagram) naszym hashtagiem #KOCHANIEprzezCZYTANIE. Używajcie go i zaglądajcie do pozostałych. Szczególnie, gdy potrzebujecie rady w sprawie książek dla dzieci. 

Na SAVE THE MAGIC MOMENTS natomiast, już od kwietnia zostanie wznowiony cykl postów pn. Z BIBLIOTECZKI MAJECZKI. Z wielką chęcią z Mają pokażemy Wam nasze ulubione książki, książki które czytamy od jakiegoś czasu, książki które zachwycają ją oraz zachwycają mnie. Książki, które powolutku podtykamy również pod nosek Emilci. 
 

Mam nadzieję, że udało Ci się na bieżąco śledzić wpisy w ramach kampanii. Są naprawdę wspaniałe. Jeśli nie poniżej znajdziesz całą listę blogerek, które wzięły udział w moim przedsięwzięciu wraz z listą książek, które polecały. Serdecznie Cię do Nich zapraszam.

1. SAVE THE MAGIC MOMENTS - "W moim sercu"  Jo Witek 
2. TYGRYSIAKI - "Miłość" Astrid Desbordes
3. ROK Z KSIĄŻKĄ -  "Maciupek i maleńtas" - A. Janko
4. ŚWIAT TOMSKIEGO - "Kołysanka o piersiach mamy" - Monica Calaf, Mikel Fuentes oraz „Będziemy mieli drugie dziecko” -  Ewa Zubrzycka
5. NIEIDEALNA ANNA  "Judo. Nie tylko dla dzieci" -  K.B. Wiłkomirscy
6.  ANTYTERRORYSTKA - "Pięknie dziękuję"  - Ellen Surren
7. ZWYKŁEJ MATKI WZLOTY I UPADKI - "Wakacje u dziadków" - Magdalena Zarębska
8. JAMASKA -"Wszystkie przygody Amelii Bedelii" - Peggy Parish
9. LEW KANAPOWY -"Jakie to szczęście, że Cię znalazłem" - Guido van Genechten
10. POLIGON DOMOWY - "Lilka i wielka afera" - Magdalena Witkiewicz  - Kasi akcja spodobała się tak bardzo, że na swoim blogu publikowała wpisy w ramach akcji w każdy parzysty dzień miesiąca!
11. RECENZJE KIKI - ,,To, co najbardziej lubię..." Trace Moroney
12. TEKSTY KONTEKSTY  "Skarb Atlantów" - Agnieszka Stelmaszyk - cykl Kroniki Archeo
13. MATKA PUCHATKA -  “Kiedyś” Alison MgGhee
14. NIE TYLKO RÓŻOWO -“Serce” - Edmund Amicis
15. SZEGDUCHA - “Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii" - Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska
16. BLISKO PRZYRODY - “Pajączek Kędziorek” - Diana Amft
17. RUDYM SPOJRZENIEM - Dlaczego giną skarpetki? (Niezwykle przygody skarpetek 1 tom i 2 tom) - Justyna Bednarek
18. LEERAMANTE -"Charlie i Fabryka Czekolady" Road Dahl
19. NO NIE TAK - "Oczami maluszka ", "Obrazki maluszka. Brum brum", "Moja pierwsza książeczka. Ubrania", książeczka kontrastowa 2w1 "Kształty", Karty kontrastowe "Oczami maluszka"
20. BEZTROSKA MAMA - “Wiersze na dobranoc" - Agnieszka Nożyńska Demianiuk
21. RAZ A DOBRZE -  "Na szczęście mleko" - Neil Gaiman
22. KIKE MALUTKI - seria książeczek o Elmerze - David Mckee
23. DO UTRATY TCHU - "Niezłe ziółko" Barbara Kosmowska
24. CO ZA BADZIEWNY CZYTACZ - Książeczki obrazkowe na podstawie książek Mizielińskich "Miasteczko Mamoko" oraz Berner  seria "Ulica Czereśniowa"
25. PODRÓŻ PRZEZ ŻYCIE -  "LENIUSIOŁKI" - Anna Sakowicz
26. KROPLA MORZA - "10 niesamowitych przygód Neli" z serii "Nela mała reporterka".
27. A TO CI WYNALAZEK - "Historyjki Beatrix Potter"
28. KATARZYNA BERSKA -  Seria Mr.Man & Little Miss - Roger Hardgreaves 


 


Sporo czytania prawda? Podejrzewam, że u niektórych zostaniesz na dłużej. Zachęcam do wpisania na instagramie #KOCHANIEprzezCZYTANIE oraz namawiam do jego używania. Działałaś z Nami? Znalazłaś jakieś ciekawe tytuły książek dla swojego dziecka? Podoba Ci się moja inicjatywa. Koniecznie daj mi o tym znać. 

I dziękuję! Dziękuję z całego serduszka za udział. Za każdy post, za każde zdjęcie, za każdy like, serduszko, komentarz! Za każde udostępnienie. Za wsparcie, za poparcie, za wszystkie gratulacje! Dziękuję!


Moje młodsze dziecko ma już roczek! Tak, roczek! Pamiętam, jakby to było dosłownie wczoraj, gdy zaczęły odchodzić mi wody i budziłam cichutko męża, szepcząc, że "to już!". Pamiętam ten ból, prysznic. Pamiętaj jego silne ramię, wzruszenie, które mnie ogarnęło, gdy widziałam jak mnie wspiera, jak jest na każde moje skinienie, jak próbuje ulżyć w bólu, pomaga oddychać, włącza relaksującą muzykę. Pamiętam, jak byłam zdumiona, że tak szybko poszło. Pamiętam ten spokój i uważność. To był tak świadomy poród. Pamiętam swoją pewność siebie, znajomość swojego ciała, spokój i Ją. Emisię. Świat zniknął. Była tylko Ona. Cała czerwona, pomarszczona, brudna od wód płodowych. Cudownie w tym wszystkim piękna. Moja! Nasza! Pamiętam fale bezgranicznej miłości i strachu! Czy będę potrafiła kochać ją równie mocno jak Maję?

Rok minął jak z bicza strzelił. Jeszcze szybciej niż przy Mai. Zupełnie jakbym miała dziury w pamięci, a przecież pamiętam wszystko. Nasze pierwsze wspólne chwile w szpitalu, naszą pierwszą noc na siedząco, nasze przebieranie się kilka do kilkunastu razy dziennie z powodu ulewania, nieprzespane noce. Pierwszy uśmiech, pierwsza kąpiel, pierwsze MAMA. Pamiętam, gdy pierwszy raz się obróciła, gdy usiadła, gdy zaczęła raczkować, pamiętam, gdy łapała mnie za rączki.

A teraz? Teraz mam w domu zachwycającą, uroczą, małą dziewczynkę. Dziewczynkę, która ciągle woła MAMA, MAMA, MAMA! Dziewczynkę, która stawia swoje pierwsze kroki. Przy czym robi to z tą pełną bezradności dziecięcą gracją. Chodzi przy meblach, przy ścianie. Zaczyna puszczać się coraz częściej, stawiając 2, 3 , 4 , a nawet 5 kroczków. To tylko kwestia dni, jak ruszy, pójdzie samodzielnie. Jest taka odważna, taka ciekawa swoich możliwości, niezłomna. Kompletnie nieprzejmująca się porażką. Gdy widzę, jej radość ze swoich osiągnięć, serce mi rośnie. Bo ona ma pełną świadomość tego, że coś jej się udało. Cieszy się tym! I ja to widzę. Coraz łatwiej mi rozpoznawać jej potrzeby. Coraz łatwiej ona je wyraża. Wskazuje paluszkiem, co ją interesuje. Pokazuje mi, ze trzeba podciągnąć rękawki, gdy je ogóra. Pokazuje gołębie, które trzeba przegonić z balkonu. Krzyczy nie, nie, nie, gdy podchodzi do kontaktów. Przybija piątkę i łapie się za główkę, pokazując jakie ma kłopoty. Daje buziaczki. Nie zwykłe. Z otwartą japką, śliniąc nas niemiłosiernie. Uwielbiam to! A za siostrą woła AJA! 
Z dnia na dzień kocham ją coraz mocniej i mocniej. Coraz bardziej mnie zachwyca, coraz bardziej oczarowuje. Jak ona się przytula, oj kocha się przytulać. Taka mały tuliś. Cudownie jest patrzeć, jak się cieszy, gdy tata wraca z pracy. Radośnie wymachując łapkami, krzyczy podekscytowana i popyla raczkując do drzwi, rozkosznie zarzucając pamperem na prawo i lewo. Tęskni za Mają, gdy ta wychodzi do przedszkola, choć jednocześnie cała szczęśliwa buszuje w jej zabawkach podczas jej absencji.

Tak, rozczulam się nad moim bobasem. Bo mój bobas jest wspaniały. Drugie dziecko ma prościej. Szybciej się rozwija, jest sprytniejsze, bo musi sobie radzić ze starszym rodzeństwem. Ema już chwyta za kredki, stara się rysować. Małpuje Maję we wszystkim. Bierze słuchawki lekarza i osłuchuje lalę. Nawet przewraca ją na plecy, by osłuchać z tyłu. Przy tym głęboko oddycha, tak jak to trzeba u lekarza. Rozwój takiego dziecka naturalnie przyspiesza. Codziennie zdobywa nowe umiejętności. Świat jest dla niej taki ciekawy. Włazi wszędzie. Dotyka wszystkiego. Wszystkiego, czego dotykać nie można: kable, kontakty, listwy. To wszystko jest takie ciekawe. Maja była grzeczna, jedna uwaga starczyła, by więcej czegoś nie ruszała. Emi jest wszędzie! NIE? Jakie NIE? Śmieje mi się w twarz i popyla dalej. Je wszystkie okruszki. Odkleja listy. Wszystko wpycha do buzi, śmiejąc się zawadiacko.

Nie chce jeść zupek. Nie chce jeść warzyw. Zgadza się tylko na BLW. Tylko tak jemy. Kuchnia będzie do remontu. Podłoga wiecznie uklejona, bo co ją umyję, Emka ją brudzi. Jest co robić! Oj jest! Ale co tam! Rozwija się! To minie!

Majuchę albo ugryzie albo wyrwie jej garść włosów. Wścieka się, gdy czegoś się jej zabrania. Piszczy z bezradności, albo płacze z wściekłości. Charakter ma kobitka, choć tylko wśród bliskich. Gdy tylko pojawia się ktoś z zewnątrz jest zdystansowana. Zaczyna bawić się sama. Dziecko, które absolutnie się nie interesuje innymi i nie przeszkadza w niczym. Póki obok jest mama. Jest nieufna. To typ obserwatora. Uroczego, zawsze uśmiechniętego obserwatora.
Co tu dużo mówić. Jest boska!Choć w nocy nie śpi. W dzień śpi tylko na mnie. Nadal. Huba totalna. I co z tego! Kocham! Kocham! Kocham!

Wszystkiego najlepszego córciu!Luty był dla mnie wyjątkowym miesiącem. Bynajmniej nie tylko z powodu Walentynek czy pierwszych urodzin mojej córeczki. W lutym bowiem zorganizowałam dwie kampanie społeczne, które zdecydowanie przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Pierwsza z nich to #KOCHANIEprzezCZYTANIE, czyli promowanie codziennego nawyku czytania swym pociechom. Druga zaś to inicjatywa, w której pomogła mi Dagmara, czyli SOCJOPATKA. Nasz duet zwykle wypada znakomicie przy organizacji WIELKIEJ WYMIANY KSIĄŻKOWEJ, teraz ponownie się przekonałam, że współpraca z tą dziewczyną, to czysta przyjemność. Tym razem połączyłyśmy nasze siły i tęgie głowy pełne entuzjazmu, by przypomnieć Ci jedną bardzo ważną rzecz, że miłość należy pielęgnować codziennie!

#DBAMboKOCHAM to akcja na 28 blogach. Blogach o zróżnicowanej tematyce. Blogach, które tworzą zupełnie odmienni ludzie, ale ludzie pozostający w związkach. Tacy, jak Ty! Ludzie, którzy wiedzą, że o miłość trzeba i warto dbać. Ludzie, którzy przeżyli to i owo. Ludzie, którzy mają swój bagaż doświadczeń. W lutym postanowili otworzyć swoje serca i podzielić się z Tobą lekcjami, jakie dostali od życia. 

Pragnęliśmy (bo są wśród Nas i mężczyźni) tym samym, udzielić Ci lekcji ku przestrodze, doradzić, wesprzeć, czasem po prostu się wygadać, podzielić trudnym wspomnieniem lub zwyczajnie zachęcić do przyjrzenia się własnej relacji z partnerem, podsunąć kilka pomysłów i cennych rad. 

Tematyka wpisów jest niezwykle zróżnicowana, a wpisy nieprawdopodobnie szczerze, piękne i pełne pasji oraz emocji. Są czystą esencją partnerstwa. Niektóre z nich są niesamowicie trudne i ciężkie, inne zabawne, lekkie lub żartobliwe. Wszystkie niezwykle osobiste. Nie przeczytasz ich wszystkich na raz. Wiem. To za duży ładunek emocjonalny. Poruszamy bowiem temat niepłodności, poronienia, choroby, żałoby, adopcji, rozwodu... Ale obiecaj mi jedno? Zajrzyj tam. Zajrzyj koniecznie! Przekonasz się, że naprawdę warto!
Kiedy pewnego dnia do głowy wpadł mi szalony pomysł, postanowiłam na gorąco napisać o nim do Dagmary. Okazało się, że moja szajba jest zaraźliwa. Postanowiłyśmy zrealizować plan i ... kurcze no... wyszło po prostu genialnie! Absolutnie nie spodziewałam się, po pierwsze, takiego towarzystwa, po drugie, tak rewelacyjnych, zachwycających wpisów!

Bez zbędnego gadania, po prostu sama zobacz. Miłego buszowania życzę.
Ps. Pamiętaj, że jesteśmy blogerami, dlatego pokaż proszę dziewczynom, że odwaliły kawał dobrej roboty. Zostaw im komentarz, jeśli do nich dotrzesz (mnie też, nie obrażę się). Każdy chce być doceniony. Szczególnie, gdy tak bardzo otwiera się przed innymi. A właśnie każda Twoja reakcja jest dla Nas niczym poklepanie po plecach i aprobata.
 

WPISY W RAMACH KAMPANII


1. RECEPTA NA UDANY ZWIĄZEK - WSPÓLNE PASJE CZY PRZECIWIEŃSTWA? - Socjopatka
2. PO CO MAM IŚĆ NA RANDKĘ Z MĘŻEM? - Uśmiech w oczach
3.  JAK WSPIERAĆ KOBIETĘ W POŁOGU - Nieidealna Anna
4. JAK KOCHAĆ ŚWIADOMIE I BEZ LĘKU - Zabiegana Mama
5. JAK WSPIERAĆ PARTNERA W CZASIE ŻAŁOBY  - Zaparzę Ci herbatę
6 . ZWIĄZEK MULTI-KULTI OD PODSZEWKI - worQshop
7. WOLNOŚĆ JAKO PODSTAWA UDANEGO ZWIĄZKU - Modern Woman
8. 25 DROBNYCH GESTÓW, KTÓRE POKAŻĄ, ŻE KOCHASZ - KAŻDEGO DNIA - Magda M. blog
9. DOPROWADZASZ MNIE DO SZAŁU! Jak radzić sobie z drobiazgami, które narastają do rangi problemu - OdNova
10. 10 RZECZY, KTÓRYCH NAUCZYŁAM SIĘ OD MOJEGO MĘŻA - Madziof
11. DO WALENTYNEK POZOSTAŁO CHOLERA - WIE - ILE -DNI - TABAyKA
12. WSPARCIE W CHOROBIE - Pani Miniaturowa
13. TRUDNY TEMAT - DBAM, BO KOCHAM. DBAM, BO WYBRAŁEM - Mama - Sama.pl
14. JAK DBAĆ O ZWIĄZEK W KONFRONTACJI I WALCE Z NIEPŁODNOŚCIĄ - Nasze Bąbelkowo
15.  PARTNER Z ODZYSKU - JAK UŁOŻYĆ RELACJE W NOWYM ZWIĄZKU - Jaśkowe Klimaty
16. SHE IS MY LOBSTER - Rodzina ze Szczecina
17.  GDY JESTEŚCIE CIĄGLE ZE SOBĄ - JAK DBAĆ O ZWIĄZEK, GDY POJAWIA SIĘ RUTYNA - Muffin Case
18. TAJEMNICA UDANEGO ZWIĄZKU, CZYLI O ZASADZIE 4"S" - Kinka
19. JAK ZNALEŹĆ CZAS NA PIELĘGNACJĘ ZWIĄZKU MAJĄC DZIECI - Tygrysiaki.pl
20. DBAM, BO KOCHAM, ALE NIE MATKUJĘ - Mocem
21.  CZY JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI?  MOJA TRZECIA CIĄŻA - Blond Pani Domu
22.  KRYZYS W ZWIĄZKU I CO DALEJ? - Mamine Skarby
23 .TYLKO NAS DWOJE - Przestrzeń Kobiety
24. INTYMNOŚĆ W POŁOGU - Messy Head
25.  3 PROSTE ZASADY, KTÓRE POPRAWIĄ JAKOŚĆ TWOJEGO ZWIĄZKU - Elare
26. JESTEŚ MAMĄ, ALE NADAL TEŻ JESTEŚ JEGO PARTNERKĄ - CZYLI O PARTNERSTWIE W MACIERZYŃSTWIE - u mnie, czyli na SAVE THE MAGIC MOMENTS
27. WSPARCIE, KTÓREGO CZASEM NIE WIDZISZ, ALE ZAWSZE CZUJESZ - Esencja
28. CZY SIĘ RÓŻNI "ZWYKŁY ZWIĄZEK" OD MAŁŻEŃSTWA W CHWILACH ZWĄTPIENIA" - My na swoim 
 Plus bonusowo wpis Dagmary, która zachęcona osobistym charakterem artykułów, postanowiła też dać z siebie jeszcze coś... tak ku przestrodze. Zerknijcie do niej: KIEDY TRACISZ W ZWIĄZKU SAMEGO SIEBIE - Socjopatka 


Dziewczyny!
Z całego serducha chciałam Wam podziękować za udział w tej kampanii! Stworzyłyście coś mega! Mega pięknego, wartościowego i na naprawdę wysokim poziomie. Wow! Jesteście wielkie! Dziękuję, że Nam zaufałyście. Dziękuję, że uwierzyłyście w ten projekt. Dziękuję, że tak poważnie podeszłyście do tematu!

Zostałaś właśnie mamą i wbrew Twoim wyobrażeniom, nakarmiona słodkimi obrazkami macierzyństwa, nagle zderzasz swoje wyobrażenia z szarą, czasem wręcz brutalną rzeczywistością. Zbolała, może i zdołowana, przerażona, ale z pewnością przede wszystkim zmęczona, starasz się być najlepszą mamą na świecie. Tymczasem jest też On, twój mąż. Partner. Ojciec Twojego dziecka. Mocno nieradzący sobie z .... nie, nie z tacierzyństwem, a z Tobą. Z Tobą! Matką Polką Doskonałą, która zatraciła się kompletnie w macierzyństwie i zapomniała, że Rodzina to nie tylko dzieci, ale przede wszystkim partnerstwo. Bo właśnie z partnerem przecież tworzysz rodzinę. 
 
Dziecko to najlepszy sprawdzian dla związku. Dlaczego? Bo stawia nas w zupełnie nowej sytuacji. To nowy świat. Świat,w którym górę biorą hormony, zmęczenie i wielka niewiadoma, czyli totalny chaos. To czas, gdy do pary dołącza trzecia osoba. A wiadomo: dwoje to para, troje to para i tłum. To totalnie ekstremalna sytuacja, gdy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poukładać wszystko na nowo. Uczyć się siebie na wzajem. Wypracować nowe rytuały, zasady, nawyki. Właśnie wówczas możesz się przekonać, czy możesz liczyć na swojego partnera. Czy okaże Ci wsparcie, zrozumienie, pomoc, akceptację. Czy jak na partnera przystało, podzieli wraz z Tobą obowiązki. Lecz jest jeszcze druga strona medalu, o której mało się mówi, mało się pisze, często zapomina. To Ty i Twoje zachowanie wobec Niego. 

 

JEGO SAMOTNOŚĆ


To, że od mężczyzn wymagamy pomocy, wsparcia i akceptacji to jedno. To czy akceptujemy to drugie, ale co my dajemy mu w zamian to jeszcze jedna istotna sprawa. W macierzyństwie często mężczyźni zostają pozostawieni samym sobie. Zapomniani, lekceważeni, osamotnieni nie umieją się kompletnie odnaleźć w nowym układzie. W układzie, gdzie dziecko jest słońcem, mama krąży wokół niego jak planeta, a ojciec często stara się nie uderzyć w nie niczym zbłąkany meteoryt. Styrane, wiecznie niewyspane, dopijające poranną kawę po południu, z chrupkami we włosach, z worami pod oczami, w starych dresach (bo szkoda nowych ciuchów przy dziecku), często w zafajdanym stroju, zapominamy o miłościach naszego życia. Nie mamy dla nich zwyczajnie siły. Często odburkniemy coś pod nosem, wyładujemy na nich swoje stresy (bo przecież na dziecku nie można), nie pytając nawet jak im minął dzień, tylko wciskając malucha na ręce zanim zdejmą buty po powrocie z pracy. Są i takie, co postępują jeszcze gorzej. Uważają, że facet nie da sobie rady z dzieckiem, że same zrobią to lepiej. Odbierając mu możliwość obcowania z dzieckiem, odkrycia uroków ojcostwa, pozbawiają bliskości i uniemożliwiają wręcz utworzenie z dzieckiem więzi. Czy robią to z premedytacją? Nie! Starając się być super mamą, często zatracamy się w macierzyństwie kompletnie nieświadomie. Nowa rola tak nas pochłania, że zapominamy o tej podstawowej, wychodząc z założenia, że jakoś się ułoży. A mężczyźni zaś nie skarżąc się, nie dając o tym znać (w końcu widzą jakie jesteśmy zmęczone), zupełnie nieświadomie, dolewają oliwy do ognia.

Tymczasem tak, jak wspólnie pracowaliście nad powiększeniem rodziny, tak wspólnie o tą rodzinę należy zadbać. Nie tylko o dziecko, ale o wszystkich członków Waszej małej społeczności. Łatwo powiedzieć, ciężej uczynić, prawda? Doskonale o tym wiem. Wiem, jak to jest zasypiać na siedząco, do tego z dzieckiem na ręku (w końcu to jedyny moment, kiedy siadasz). Wiem, jak to jest, gdy przychodzi wieczór, a Ty choć miałaś cała listę rzeczy do zrobienia, siadasz na kanapie i nawet pyska do Niego nie chce Ci się otworzyć. Wegetujesz wówczas, gapiąc się w ścianę, modląc by jakaś koleżanka nie zechciała zadzwonić na ploteczki. Romantyczny wieczór? Jaki romantyczny wieczór? Zwariowałaś? Ja nawet nie mam siły umalować sobie paznokci, o pedicure i maseczce nie wspomniawszy. Jak tu znaleźć siłę by się dla Niego wystroić, by w tych przekrwionych, niewyspanych oczach wykrzesać błysk? 


Tak, często przy małym dziecku, po zaspokojeniu jego wszystkich potrzeb, kompletnie nie mamy czasu na dbanie o związek, dobrą relację i bliskość. Od partnera wymagamy pomocy, ale o dbałości już zapominamy. A może po prostu sił nam brakuje. Czyja to wina? Ja bym tu nikogo nie obwiniała. My, kobiety mamy mózgi rozmiękczone hormonami i mlekiem. Oni - nieco zagubieni i przerażeni naszym nowym wcieleniem, często nie potrafią nam powiedzieć, co tak naprawdę czują. Gdy małżeństwo jest silne, zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że to minie. Że dziecko przestanie wreszcie mieć kolki/ulewać/nie spać po nocach. To jest ciężkie, ale minie. Lecz nawet w tym wszystkim można dbać o tę miłość. Tyle, że ta dbałość, przez jakiś czas będzie wyglądała nieco inaczej, niż do tej pory. Należy wziąć na to poprawkę.


DBAŁOŚĆ O PARTNERA


Pielęgnacja związku wymaga systematyczności. To codzienne, czułe i życzliwe gesty, które należy wykonywać względem partnera. Czasem wystarczy zwykły uśmiech, kanapka podetknięta pod nos, gdy ten nos opada do ziemi, by nasz dzień stał się lepszy, a my czuli się kochani. Czasem to wyszeptane dziękuję, Kocham Cię, chodź przytul się - wiem, że chcesz, bądź ostrożny albo przepraszam. Czasem to mała różyczka, ulubiony obiad, pozmywane naczynia, umyta podłoga. Czasem randka, bo randkowanie z mężem po porodzie to poważna sprawa. Tu już nie ma miejsca na spontaniczność. Tu w grę wchodzi logistyka, zorganizowanie opiekunki. Nie byle jakiej. Takiej by dziecko ją chciało i akceptowało. Tu też wchodzi w grę dobra wola dziecka. No niestety. Są takie osobniki, co bez mamy płaczą, tak długo, jak długo nie ma jej w polu zasięgu i basta. Dbałość o partnera za każdym razem  ma inną postać, ale ważne jest by ta czułość i troska, była okazywana codziennie. Byśmy o nim nie zapominali. By nasi mężczyźni nie czuli się odtrąceni, mniej kochani, nie potrzebni lub sprowadzeni do roli żywiciela rodziny i opiekunki do dziecka. By nie czuli się nie kochani. 

W ekstremalnych warunkach, jakim jest wczesne rodzicielstwo, czasem trzeba sięgnąć po ekstremalne środki. Ekstremalne, bo wyegzekwowane oparami naszej energii. Ekstremalne, bo czasem trzeba się nagimnastykować, by wygospodarować choć te 15 minut na rozmowę. I nie mówię tu o ustalaniu, omawianiu dnia, planowaniu czy dzieleniu się spostrzeżeniami na temat pociech, ale o takiej zwyczajnej rozmowie, jaką prowadziło się przed narodzinami dzieciątka. 

Nie dam Ci gotowej recepty, jak to zrobić. Każdy związek jest inny, budowany na zupełnie innych zasadach, złożony z dwóch odrębnych jednostek. Każdy jest niepowtarzalny, piękny. Sama znasz najlepiej swojego faceta. Wiesz co go kręci, co podnieca, co sprawia, że jest uśmiechnięty i szczęśliwy. Nie pamiętasz? To sobie przypomnij! Koniecznie. Pamiętaj też, by o siebie zadbać. By nie widział Cię tylko w zarzyganym dresie i wyciągniętej koszulce. Bielizna dla mam też jest sexy, tylko po taką sięgnij. Pamiętaj o bliskości, intymności. Klepnij go czasem w tyłek, gdy zmywa. Pewnie to lubi. Nie wiem czemu, ale faceci uwielbiają być klepani po pupie. Okaż mu trochę czułości. Myślisz, że nie jest zazdrosny, gdy rozczulasz się nad pierwszym ząbkiem, tymi słodkimi dołeczkami u synka, przytulaskami córci i tym, jak Ty i twoje ciało reagujecie na słowo MAMA. Mów do Niego czule, zdrobnieniami. I przede wszystkim: NIE WSTYDŹ SIĘ PRZY DZIECKU OKAZYWAĆ PARTNEROWI CZUŁOŚCI. Przytulajcie się, całujcie (no tylko nie zatracajcie się w tym), dotykajcie. Dla mnie istnieje 10 przykazań szczęśliwego związku, których to staram się trzymać. Dotyczą każdej sytuacji życiowej i każdej relacji.


Zawsze też powtarzam, że randka nie musi wiązać się z wyjściem z domu. Uwielbiam wtulać się do męża na naszej kanapie. No wina pić jeszcze nie mogę, co najwyżej popijać herbatkę. Wieczór jednak można w jakiś sposób zaplanować, choć być elastycznym i na nic się nie nastawiać, bo szefostwo może mieć inne plany. Często odpalamy sobie film, by oglądać go 4 godziny. Bynajmniej nie dlatego, że tyle trwa. Tu przede wszystkim liczą się chęci. Chęć bycia razem. Chęć dostrzegania partnera. Chęć zaspokajania jego potrzeb. Chęć bycia we dwoje. Nie jesteśmy tylko mamami, nadal jesteśmy partnerkami. Nie zapominajmy o tym. Nie zapominajmy o naszych Mężczyznach.Tekst powstał w ramach kampanii społecznej #DBAMboKOCHAM, którą stworzyłam wraz z Dagmarą z bloga SOCJOPATKA.PL. Przez cały miesiąc luty pod tym hashtagiem mogliście znaleźć teksty dotyczące pielęgnacji związku. Swoje zdanie wypowiedziało już wielu z blogerów, nie stroniąc od ciężkich tematów, jak niepełnosprawność, bezpłodność, utrata dziecka, żałoba, rozwód... Wszystko po to, by pokazać jak wielowymiarowa jest miłość, jak wiele przeszkód staje nam na drodze, ale są to przeszkody, które możemy pokonać wspólnie. Możemy, jeśli będziemy dbać o miłość każdego dnia, 365 dni w roku. 

Jutro ostatni wpis w ramach kampanii, ale możesz też zasiać własne ziarno w internecie. Możesz napisać tekst, wkleić zdjęcie na facebooku czy instagramie. Pamiętaj, by oznaczyć je hashtagiem #DBAMboKOCHAM.

A potem, 5 marca zapraszam na wielkie podsumowanie. Tekst, gdzie odnajdziesz wszystkie linki do blogerek uczestniczących w inicjatywie. Wszystkie tematy i nasze wnioski. Możesz też podzielić się z Nami swoim tekstem. Z wielką chęcią przeczytam i Twój artykuł, poznam Twoje spojrzenie. Zajrzyj koniecznie!
Więcej na temat kampanii i całej ideologii przeczytasz TUTAJA teraz powiedz mi czy jesteś mamą? Jeśli tak, to czy pamiętasz o swoim mężu, partnerze każdego dnia? Pamiętasz, by zapytać go, jak ten dzień mu minął minął? Być życzliwym, uśmiechać się, wspierać, prosić o pomoc, pokazywać, jak bardzo Ci na Nim zależy, jak bardzo go kochasz? Czy nie za bardzo zatraciłaś się w macierzyństwie?
Jestem mamą. Chyba myśląc o sobie, myślę o sobie przede wszystkim jako mamie, potem żonie i czasem zdarza mi się  zapomnieć o moim partnerze. Nie zrozumcie mnie źle, kocham mojego męża. Jest miłością mojego życia, ale jestem tak zmęczona, że po prostu nie mam już dla Niego czasu ani siły. Mam w domu małego hajnidka, plus zazdrosnego przedszkolaka, więc wieczorem często po prostu gapię się w ścianę, jeśli nie usnę, karmiąc moje wiecznie budzące się dziecko. Mój czas dla siebie jest między 20 a 22, z czego 4 razy jestem u dziecka. Jak żyć?

Każda mama to rozumie. Każda mama to zna. No dobrze może nie każda. Wiem, że istnieją też takie, które mają to szczęście i trafiają na zdrowe, cudownie śpiące egzemplarze, które nie są na nic uczulone, nie mają kolek, problemów z trawieniem, ani bolesnego ząbkowania, czy ostrych skoków rozwojowych.

Wiem, że powinno być inaczej i że inaczej będzie. To u nas tylko kwestia czasu. Wiem też, jak wiele zależy od mojego męża, jego podejścia, jego starań. No właśnie, gdy o staraniach mowa, nasuwa się temat mężczyzny w tym wszystkim. Czy to właśnie od nich wszytko zależy? Czy po porodzie, to facet musi wykazać się większą stanowczością, wyrozumiałością i inicjatywą? 

Tak! Tylko który o tym wie? Jeśli jesteście świeżo upieczonymi mamami, jeśli mamami zostały właśnie wasze przyjaciółki, siostry, córki, to polecam ich partnerom podsunąć małą, acz treściwą książkę Karoliny Staszak "CO TERAZ? MOJA UKOCHANA ZOSTAŁA MATKĄ!"

To książka skierowana do mężczyzn. Stanowi swoisty poradnik, w którym odnajdą informacje o tym, co czują ich partnerki po porodzie oraz o tym, czemu zachowują się czasem tak dziwacznie i niezrozumiale. Jednym słowem czemu od mleka w mózgach nam się lasuje, czemu poza dzieckiem niczego innego nie zauważamy i jak pomóc nam na powrót stać się żoną i partnerką. 

Styl autorki jest dość specyficzny. Bardzo prosty, nieco przejaskrawiony (przynajmniej jak dla mnie,  osobiście nie znam bowiem kobiet, które nie dopuszczają swych mężów do dzieci. Nie znam też kobiet, które nie proszą o pomoc i wszystko chcą zrobić same, przekonane o tym, że nikt nie zrobi za nich niczego lepiej). Czytając książkę czuć, że przekaz skierowany jest do mężczyzny: konkretny, bezpośredni, krótki i na temat. Bez zbędnego patosu, bez zbędnych opisów.

Pomimo dość ekstremalnego opisu sytuacji jaki przedstawia autorka, nie da się ukryć, że problem istnieje i tylko nasi mężczyźni mogą pomóc nam przetrwać ten ciężki okres i wyjść z okresu niemowlęctwa naszych dzieci obronną ręką, bez szwanku na relacjach z partnerem. Trzeba wiele zrozumienia, wyrozumiałości, miłości, ale i sprytu mężczyzny, by kobieta przestała myśleć tylko i wyłącznie o dziecku. 

W "CO TERAZ? MOJA UKOCHANA ZOSTAŁA MATKĄ!" znajdziesz proste, ale bardzo mądre rady, zrozumiałe przykłady i bardzo obrazowo przedstawione konsekwencje, jakie wynikną, gdy Twój partner Ci nie pomoże, nie zaangażuje, nie okaże czułości. Bo tak naprawdę wszytko sprowadza się do drobnych gestów, o wielkiej wadze. 

Polecam również do przeczytania i kobietom, matkom. Zachęcam do czytania wspólnego. Ta pozycja może być wspaniałym bodźcem do oceny waszej  relacji oraz podstawą do rozpoczęcia bardzo poważnej rozmowy. Rozmowy o kształcie waszego związku. Może być małą iskierką, która doprowadzi do pozytywnych zmian. Sprawi, że Ty, jako mama dostrzeżesz wreszcie jak wyobcowany, samotny i odepchnięty może czuć się Twój mężczyzna. Samo uświadomienie sobie tego stanu rzeczy już jest mocnym bodźcem do zmiany naszego nastawienia i gotowości oraz otwartości do podjęcia starań.
 

Każdy z Nas, jako rodzic, pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej. Jeśli zaś chodzi o urodziny, pragniemy ofiarować dzieciom coś specjalnego, nietuzinkowego, wyjątkowego, niepowtarzalnego, wręcz wyjątkowego. Wielu w tej pogoni za prezentem idealnym się zatraca, wybierając coraz droższe i coraz bardziej abstrakcyjne rzeczy, w imię bycia super rodzicem. Bo super rodzica stać na wszystko, niczego dziecku nie odmawia i stara się być na wypasie. Tymczasem dzieci wcale nie potrzebują wiele. Szczególnie te najmniejsze. Potrzebują właśnie CIEBIE!

Pomyślisz, że dajesz przecież z siebie wszystko i to codziennie. Swoją energię, czas, poświęcenie. Tak, dajesz dziecku wszystko, co tylko możesz. Tylko, że ja tak dosłownie mówię o Tobie! Nasze pociechy nie będą pamiętały, że wstałaś do nich w nocy 12 razy. Nie będą pamiętały, że karmiłaś je piersią pomimo bólu i strachu. Nie będą pamiętały jak z worami pod oczami biegałaś za raczkującym bąblem, który zawsze miał siłę zrobić w domu rozpierduchę, podczas gdy Ty siwiałaś na widok wkładanych do wc małych rączek. Ale jest coś, co Twoje dzieci mogą docenić po latach. Mogą docenić Ciebie, tylko im w tym troszkę pomóż.

MASZ WIADOMOŚĆ


Złap za swój telefon i NAGRAJ SWOIM DZIECIOM WIADOMOŚĆ. Nagrywaj je nawet codziennie. Jak tylko zajdziesz w ciążę. Mów do dziecka. Nie tylko dosłownie. Mów do telefonu. Nagraj wiadomość do NIEGO W PRZYSZŁOŚCI. Opowiedz mu, jak wygląda Wasza rzeczywistość. Opisz, jakim jest dzieckiem, co lubi, czego nie znosi, czym Cię zaskakuje, jakie są jego osiągnięcia, czego się boi, o czym marzy. Powiedz, jak wiele dla Ciebie znaczy, jak bardzo go kochasz. Nagrywaj kiedy tylko chcesz! Jak często chcesz! Mogą to być porady na przyszłość. Mogą to być opisy waszego dnia. Jeśli masz córcię, opisz jej trudy macierzyństwa. Pokaż jej, że Ty też jesteś zmęczona, pokaż jej worki pod oczami i pokaż jej łzy wzruszenia, gdy zacznie chodzić. Nagraj wiadomość na urodziny! Nagraj, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży! Pozostaw dziecku wiadomość!

No tak, tylko po co, pomyślisz. Przecież widzi mnie na co dzień. Słyszy mnie, a lepiej nagrać jego. Jasne. Zgadzam się. Ale czy wie o Tobie wszystko, czy oby na pewno potrafisz w oczy powiedzieć o wszystkich Twoich marzeniach, pragnieniach, uczuciach? Czy uważasz, że dziecko będzie pamiętało, jak wyglądasz dziś za 10, 20, 30, 50 lat? A gdyby tak mógł odpalić film i zobaczyć oraz usłyszeć mamę, taką tu i teraz, jak siedzi na kanapie? 

TWOJE TU I TERAZ


Jesteśmy tu i teraz, tacy, a nie inni. Jesteśmy tu i teraz czujący, to co czujemy. Nie będziemy żyć wiecznie. Tak naprawdę nie wiemy, co czeka na nas za rogiem. A takie nagranie z radami mamy na temat życia, macierzyństwa, małżeństwa, prawdy życiowe, czy przepis na ulubione ciasto są bezcennymi darami, które mogą towarzyszyć im przez całe życie. Pomyśl, jakie to fajne zobaczyć swoją mamę i usłyszeć jej wzruszenie w głosie, gdy sama zaczęłaś chodzić, albo usłyszeć życzenia urodzinowe, których nie pamiętasz. Zobaczyć na żywo, nie na zdjęciach, jak wyglądała, gdy była w Twoim wieku, gdy miała te 30 lat?

Tak mnie tknęło...może ten pomysł Ci się spodoba? Może zaczniesz tak, jak ja nagrywać. 
Jeśli chcesz poznać więcej niebanalnych pomysłów na urodziny przeczytaj wpis KILKA NIEBANALNYCH POMYSŁÓW NA PIERWSZE URODZINY DZIECKA. Jeśli chcesz dziecku podarować coś więcej niż tylko zabawkę, z pewnością ten artykuł Cię zainspiruje.

A Ty? Jakie lubisz robić prezenty? Przygotowujesz dla dziecka coś wyjątkowego?
 
 
 

Lubię książki, w których akcja dzieje się w dwóch czasoprzestrzeniach, gdy losy obcych z pozoru osób, żyjących kilkadziesiąt lat po sobie, splatają się. Lubię książki, w których nie wszystko jest oczywiste, jednak bohaterów lubisz już od pierwszej strony. Lubię, gdy są dobrze nakreśleni. Gdy poznajemy ich emocje. Gdy są tajemnice. A właśnie takie książki tworzy autorka bestsellerowych powieści Diane Chamberlain.

LATARNIA Z KISS RIVER to II tom cyklu Kiss River. Jednak z powodzeniem możesz po nią sięgnąć, nie przeczytawszy pierwszego tomu zatytułowanego "Światło nie może zgasnąć", bowiem autorka bardzo zgrabnie wplata powiązania z pierwszą częścią w treść książki, wyjaśniając tylko najważniejsze sprawy. Tak naprawdę główną bohaterką jest właśnie tytułowa latarnia, zaś nowych bohaterów po prostu nie da się nie polubić.

Dziesięć lat po wydarzeniach w pierwszym tomie, do Kiss River przyjeżdża Gina Higgins, nauczycielka ze stanu Waszyngton, która przemierza tysiące kilometrów tylko po to, by ujrzeć latarnię. Nie wie jednak, że ta zniszczona przed laty przez olbrzymi sztorm, w części spoczywa na dnie oceanu. Gina podając się za badaczkę latarni, korzysta z gościny Lacey i Claya (dorosłe dzieci Anne O'Neil czyli bohaterki I części), rodzeństwa zamieszkującego dom latarnika, by dotrzeć do soczewki Fresnela. Stara się pozyskać sponsorów, którzy zechcą sfinansować wyciągnięcie na ląd zatopionego fragmentu latarni.
 
Równocześnie poznajemy losy czternastoletniej Elizabeth Poor, córki latarnika, która zakochuje się w młodym żołnierzu ze Straży Wybrzeża. Tym samym, cofając się do lat 40. stych XX wieku oraz II Wojny Światowej. Co łączy obie kobiety? Dlaczego Gina tak uporczywie dąży do celu? Co ukrywa? 

Diane Chamberlain to mistrzyni budowania tajemnic. To właśnie sekrety oraz cudownie zbudowane postacie, które są prawdziwe, sprawiają, że od książki ciężko się oderwać. Książka jest wysmakowana. Wyrafinowana. Sekrety odkrywamy stopniowo, co zwiększa napięcie. Bohaterowie po przejściach, których los nie oszczędzał, zmagają się z własnymi demonami i traumami. Autorka ukazuje jak ów tajemnice, potrafią nami zawładnąć, jak sterują naszym życiem, jak mogą zniszczyć, coś nowego, pięknego, obiecującego. Tu nic nie jest czarne albo białe, a trudne wybory, których dokonują bohaterzy kształtują i zmieniają ich historie. 

LATARNIA Z KISS RIVER to powieść o ludzkich sercach i ich sekretach, o poplątanych relacjach ludzkich, o kłamstwach, miłości, przyjaźni. Życie nie jest jednoznaczne, nie jest też sprawiedliwe, ale należy przejść przez nie świadomym swoich wyborów i ich konsekwencji, nie poddawać się, iść dalej. Żyć dalej i starać się dostrzegać również dary, które zsyła nam los. 

Uwielbiam głównych bohaterów. Clay jest niesamowitym mężczyzną, który przeżył tragedię. Jego siostra to zagubiona dziewczyna, której jednak nie brakuje entuzjazmu. Gina zaś jest zniewalającą pięknością, o ogromnym sercu i ciążącym sekrecie.  Z każdą kolejną książką, coraz bardziej lubię autorkę, która czytelnikowi stawia mnóstwo pytań, genialnie kreuje rzeczywistość i pozostawia uczucie ciepła. 

Z niecierpliwością wyczekuję trzeciej części sagi, bo zakończenie pozostawiło mnie z kilkoma pytaniami w głowie. Zapewniam Cię, że ta historia pozostaje w pamięci. Koniecznie po nią sięgnij. A może już czytałaś? Znasz jakieś powieści autorki?

ps. Jeśli spodobała Ci się recenzja i chciałabyś przeczytać opisaną książkę, zajrzyj dziś do mnie na profil facebookowy i koniecznie weź udział w konkursie :)
 
 

Kocham kolekcjonować wspomnienia. Jestem nałogowym pożeraczem magicznych chwil, które skrzętnie zapisuję w swej pamięci. Zbieram też różne rzeczy. Pamiątki w różnej postaci. Kartki pocztowe, magnesy na lodówkę, pierwsze pukle Majucha, stare pamiętniki... Najczęściej jednak rejestruję chwile za pomocą obiektywu. Jestem kompletnie uzależniona od pstrykania fotek. 
 
Emocje to najpiękniejsza rzecz, jaką możesz komuś podarować. Bez względu na to kim ta osoba jest, zapamięta taką niespodziankę na długo. Wspomnienia to obrazy przeszłości, które chowamy w naszych sercach niczym największy, najcenniejszy skarb. Dbamy o nie, by nie wyblakły. Wycieramy z kurzu, który kładzie na nich czas. Pielęgnujemy w obawie przed ich utratą. To one nas definiują. Jako mama doskonale wiem, że gdyby nie zdjęcia wiele magicznych chwil z naszego codziennego dnia by się zatarło. I to bardzo szybko. Widać to szczególnie po dzieciach.  Zmieniają się z dnia na dzień. W jednej chwili przychodzą na świat, w drugiej stawiają pierwsze kroki, by za chwile biegać w zawodach. Lata mijają i gdyby nie fotografie, nie pamiętalibyśmy jak wyglądały, jak się zmieniały, jak dorastały. Dlatego fotoksiążka jest prezentem, który pomoże w ich utrzymaniu.
 
Zbliżają się Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn... okazji nie brakuje, ale tak naprawdę, by zrobić komuś niespodziankę, najlepsza okazja, to brak okazji. Każdy dzień jest dobry na to, by podarować komuś te magiczne momenty. Chwile, w których byliśmy szczęśliwi. Może dla Ciebie to będą wyśnione wakacje, a może chciałabyś mężowi zrobić powrót do przeszłości i pokazać Waszą historię w zdjęciach?   

My co roku projektujemy dla dziadków kalendarz z wnuczką (teraz już z wnuczkami). Robimy również kartki świąteczne ze swoich zdjęć. W tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się na fotoalbum dla dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nie mogliśmy jednak Wam go pokazać wcześniej, z wiadomych przyczyn. Moja mama kocha oglądać fotografie. Ma w domu kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt albumów. Zawsze na mnie krzyczy, że nie drukuję zdjęć, tylko trzymam na dysku. Z kolei teściowa wszystkie przesłane fotografie wrzuca na wygaszacz ekranu. Dlatego też fotoksiążka była dla Nas idealnym rozwiązaniem.


Dlaczego fotoksiążka? 


Bo to swoisty pamiętnik, zapis wspomnień, książka na dobry humor, czasoumilacz w długie jesienne i zimowe wieczory. Idealne dla babci i dziadka, szczególnie takich, którzy mieszkają daleko. Idealny dla męża, rodziców, czy po prostu dla Ciebie, byś mogła powspominać, cofnąć się w czasie, przywołać magiczne chwile. Na dysku z pewnością masz tysiące zdjęć, których nigdy nie drukujesz, dlaczego nie  przejrzeć ich i nie wydrukować w takiej postaci? Nie ma wypadających zdjęć, więc nic nie zginie. Tematycznie. Elegancko. Z potrzeby serca, dla przyjemności, dla uśmiechu. Mały zapis naszego życia.
 

Jeśli chcesz zrobić komuś niespodziankę, podaruj mu wspomnienia! Gwarantuję, że obydwoje będziecie mieć z tego mnóstwo satysfakcji. Ty pracując nad albumem, a osoba obdarowana, gdy go obejrzy. 

Ja też mam dla Ciebie niespodziankę!!! ZNIŻKĘ NA ZAKUP FOTOKSIĄŻKI w PRINTU. Aż 44%!!! Wystarczy, że w zamówieniu wpiszesz KOD: MAGIC-MOMENTS

Pamiętaj jednak, że promocja dotyczy wyłącznie fotoksiążek, jednak obejmuje wszystkie formaty, w dowolnej oprawie, bez limitu stron. Kod ważny jest do końca kwietnia. 

A Ty drukujesz swoje zdjęcia? Prowadzisz albumy? A może zamawiałaś kiedyś taką fotoksiążkę? Co myślisz o takiej formie zachowywania wspomnień?

 
 

Kocham czytać mojemu dziecku, a ona uwielbia słuchać i oglądać książeczki. Obie jednak jesteśmy bardzo wybrednymi czytelniczkami. Nasze lektury dobieramy bardzo starannie. Gdy coś wpadnie mi w oko, w pierwszej kolejności szukam recenzji innych mam. Oglądam wnętrze, upewniając się przede wszystkim, czy dana książeczka jest odpowiednia do jej rozwoju. Książeczka musi bowiem dziecko nie tylko zainteresować, ale musi być dla Niego zrozumiała. "W MOIM SERCU" nie tylko spełnia nasze kryteria, ona nas obie oczarowała.

"W MOIM SERCU" to przepiękna książeczka autorstwa Jo Witek, z uroczymi ilustracjami Christine Roussey. Książeczka trafiła na polski rynek dzięki Wydawnictwu MAMANIA, co dla mnie było dodatkowym atutem. Miałam pewność, że jest nie tylko wspaniale wydaną, ale również mądrą lekturą, po którą naprawdę warto sięgnąć i podetknąć dziecku pod nosek.

Lubię podtykać Majeczce książeczki o uczuciach i emocjach. Jest bardzo wrażliwym dzieckiem i potrzebuje rozmów na ten temat, ale ciężko nam to idzie. Prawdę mówiąc, dopiero będąc rodzicem, zdałam sobie sprawę, jak ciężko jest tłumaczyć komuś uczucia. One są. Czuję je. Rozumiem. Umiem rozpoznać, ale nie umiem opisywać i tłumaczyć. Taka książeczka okazała wspaniałą pomocą. Stanowi punkt wyjścia do rozmowy. Dlaczego? Bo "W MOIM SERCU" w przepiękny i prosty sposób opisuje uczucia, które pojawiają się każdym serduszku.


"Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca
i zobaczymy, co się w nim kryje.
Ojej, co za bałagan!
Jest tu i wielka radość i krokodyle łzy, i ciarki przechodzące ze strachu,
są nawet melodie moich ulubionych piosenek.
Moje serce to skrzynia pełna skarbów"...

"W MOIM SERCU" jest krótka, ale niezwykle treściwa. Uczucia opisane są za pomocą nieskomplikowanych, trafnych metafor, które z łatwością trafią do każdego dziecka. Jest tu i radość, i odwaga. Jest spełnienie, wzruszenie oraz ekscytacja. Jednak w każdym sercu znajduje się też miejsce na te mniej przyjemne dla nas emocje jak złość, smutek, niechęć, strach. Ta oszczędna w słowach książeczka uczy rozpoznawać emocje. Pokazuje jak pojemne jest nasze serce, a uczucia różnorodne. Uczuć nie poddaje ocenie. Nie dzieli na dobre, czy złe, bo wszystkie są tak samo ważne i każde zajmuje własne miejsce w sercu. Sercu, które powinno być otwarte dla bliskich. Sercu, które otwieramy tylko dla tych, dla których chcemy je otworzyć. A decyzje o tym podejmujemy tylko my sami.
Musicie poznać tę książeczkę. Mai przyniósł ją Mikołaj. Zakochała się w niej od pierwszego wejrzenia. Konstrukcja książeczki, z wyciętymi sercami składającymi się w barwną całość, jest ujmująca. Do tego duży, nietypowy format, sztywne, porządne, tekturowe strony, jak również główna bohaterka, czyli przeurocza dziewczynka oraz jej piękny ogród sprawiają, że książka jest po prostu idealna. Chciałabym mieć w domu takich więcej. Cieszę się, że mogłam córci podarować tak piękny i wartościowy prezent.

 ZAPRASZAM NA KONKURS


Założę się, że znasz jakąś dziewczynkę lub chłopca, dla których właśnie ta książeczka byłaby idealnym prezentem, prawda? Dlatego wraz z wydawnictwem MAMANIA przygotowała dla Ciebie konkurs, w którym możesz wygrać jej egzemplarz. Wystarczy, że odpowiesz na pytanie, które odnajdziesz u mnie na fanpage facebookowym.Powyższa recenzja otwiera kampanię społeczną promującą czytanie dzieciom. To wspólna akcja blogerów, którzy tworzą mój Klub Książki PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ. Chcemy pomóc rodzicom wykształcić piękny nawyk codziennego czytania dziecku. Każda pociecha zasługuje na te chwile ciepła i bliskości. Chwile, gdy wspólnie przenosicie się w świat magii, tym samym tworząc własną. Pracując nad tym przedsięwzięciem, pragnęłam zachęcić wszystkich dorosłych, by porzucili na moment swoje obowiązki i zagłębili się w świat swoich dzieci, w świat beztroski, krystalicznie dobry, pełen emocji i zaspokojonych potrzeb.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE to 28 blogerek, które przez te 28 dni lutego, codziennie będą  podtykały Ci piękne i mądre książeczki dla dzieci. Książeczki godne uwagi, które uczą, tłumaczą, przekazują pozytywne wzorce, bawią, krzewią pozytywne wartości i kształtują.

W lutym w mediach społecznościowych (na facebooku i instagramie) po wpisaniu #KOCHANIEprzezCZYTANIE odnajdziesz zdjęcia książeczek polecanych przez inne mamy. Odnajdziesz też zdjęcia ich samych czytających ich dzieciom, lub fotografie małych molików książkowych. Również Ty możesz wstawić swoje zdjęcie lub recenzję waszej ulubionej, wspólnie czytanej książki. Pamiętaj tylko by wstawić nasz hashtag i otagować SAVE THE MAGIC MOMENTS (czyli mnie) poprzez wpisanie przed nazwą @.

Przez całe 28 dni, codziennie na moim profilu INSTAGRAM, będę prezentowała Ci perełki z biblioteczki Emiluszka i Majeczki, które naprawdę warto poznać, które niosą ze sobą pozytywne wartości, które pomagają nam przezwyciężać problemy, rozjaśniać niejasności, tłumaczyć, bawić, rozwijać. 


Każde dziecko zasługuje na takie chwile ciepła, bliskości magii. Właśnie dlatego chciałabym zachęcić wszystkich dorosłych do wspólnego czytania z dziećmi. Właśnie dlatego powstało #KOCHANIEprzezCZYTANIE.
Chcesz dołączyć, dowiedz się więcej. 
 
Luty kojarzy się jednoznacznie. Z Walentynkami. Czerwonymi różami, serduszkami i czekoladkami. Niestety jednak właśnie dzięki temu komercyjnemu świętu niektórzy ten raz w roku mówią lub słyszą KOCHAM CIĘ. Smutne, prawda? Niestety w gonitwie po pozycję zawodową, prestiż, karierę większość przestaje skupiać swą uwagę na tym, co naprawdę w życiu się liczy. "Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród". Miłość bywa trudna. Czasem trzeba o nią walczyć, ale zawsze trzeba dbać. Zawsze i wszędzie. Codziennie. By mogła trwać,  rozwijać się, przekształcać, ewoluować, wzmacniać. Właśnie dlatego stworzyłam kampanię #DBAMboKOCHAM, byś o tym nie zapominała.


CO TO JEST #DBAMboKOCHAM?


#DBAMboKOCHAM to akcja blogerów, która ma uzmysłowić naszym czytelnikom, jak pielęgnacja związku jest ważna dla utrzymania udanej relacji. Relacji, która trwać będzie całe życie.
 
#DBAMboKOCHAM przygotowałam dla Was we współpracy z Dagmarą z SOCJOPATKA.PL. Nie działamy wspólnie pierwszy raz. Z Dagmarą organizujemy również WIELKĄ WYMIANĘ KSIĄŻKOWĄ. Dlatego ta kampania daje mi tak wielką satysfakcję. Nie dosyć, że robimy coś naprawdę fajnego, to robimy to wspólnie. 
 
Do naszego przedsięwzięcia zaprosiłyśmy blogerów z przeróżnych zakresów tematycznych, od blogów stricte parentingowych i lifestylowych poprzez blogi prowadzone przez psychologów, coachów, terapeutów, jak również małżeństwa multikulturowe. Łączy ich jedno: świadomość, że o miłość należy dbać, pielęgnować ją każdego dnia, czasem walczyć. To osoby, które zechciały podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem, historią oraz emocjami w tematyce partnerstwa.
 
Dlatego codziennie, w dniach od 1 do 28 lutego, na każdym z blogów odnajdziesz wpis o tym, jak dbać o miłość, na różnym etapie związku. Chcemy pokazać różnorodność relacji, mnogość przeszkód oraz problemów na jakie napotykamy w naszym życiu. Chcemy nie tylko podsunąć sposoby na udane randki, ale również pokazać, jak radzić sobie podczas kryzysów. Nie będziemy stronić od ciężkich tematów, jak bezpłodność, adopcja, utrata dziecka, brak czasu, zmiana charakteru i zachowań jednego z małżonków. 
 
#DBAMboKOCHAM jest wielowymiarowe, jak wielowymiarowa jest nasza miłość. Tematy są nieszablonowe i różnorodne, jak różnorodne są nasze uczucia. Znajdzie się coś na wesoło i na luzie oraz coś na poważnie. Wszystko po to, by Wam uświadomić, że miłość owszem odnajduje Nas sama, ale potem tylko od Nas zależy, czy zostanie z Nami na całe życie. 

KOGO TU ZNAJDZIESZ?


Dołączyły do nas Mamine Skarby, worQshop, Pani Miniaturowa, Jaśkowe Klimaty, OdNova, Esencja, Magda M., Tygrysiaki, Madziof, Mocem, Uśmiech w Oczach, Nieidealna Anna, Zabiegana Mama, Modern Woman, Tabayka, Mama Sama, Nasze Bąbelkowo, Rodzina ze Szczecina, Muffin Case, Kinka, My na swoim, Blond Pani Domu, Przestrzeń Kobiety, Messy Head, Niezłe Ziółko, Elare, Zaparzę Ci herbatę i oczywiście SOCJOPATKĘ.
#DBAMboKOCHAM to kampania, która ma uzmysłowić naszym czytelnikom, że Walentynki to nie tylko jeden dzień w roku. Kochać, dbać i szanować należy przez 365 dni w roku.   
 

DOŁĄCZ DO NAS I TY!

 
W lutym zamierzamy zapełnić blogosferę hasztagiem #DBAMboKOCHAM.
Mamy skład zaproszonych osób, ale do akcji może dołączyć każdy! Wystarczy między 01.02.2018 – 28.02.2018 wstawić zdjęcie lub tekst (na blogu, facebooku, Instagramie) dotyczący dbania o związek i oznaczyć go hasztagiem #DBAMboKOCHAM. Co o tym myślisz? Jeśli jesteś zainteresowany tematem, jeśli uważasz, że to, co robimy jest słuszne pokaż że jesteś z Nami, że nas wspierasz. Udostępnij post, grafikę, lub po prostu kliknij lubię to. A może któryś z tekstów jest potrzebny właśnie Tobie, lub Twoim bliskim? Na moim facebookowym fanpage odnajdziesz wpisy wszystkich blogerów. Zapraszamy!
 
 

Kocham czytać książki, a jeszcze bardziej kocham czytać córci i nie mogę się doczekać, aż młodsza podrośnie na tyle, że zamiast je jeść zacznie troszkę słuchać. To wspaniały, magiczny czas, tylko nasz. Każde dziecko zasługuje na takie chwile ciepła, bliskości i magii. Właśnie dlatego chciałabym zachęcić wszystkich dorosłych do wspólnego czytania z dziećmi. Właśnie dlatego powstało #KOCHANIEprzezCZYTANIE
 
#KOCHANIEprzezCZYTANIE to kampania społeczna promująca CZYTANIE DZIECIOM. To akcja, którą utworzyłam wraz z dziewczynami z mojego Klubu Książki PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ. Chcemy pomóc rodzicom wykształcić w sobie nawyk codziennego czytania dziecku.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE to 28 blogerek, które codziennie przez 28 dni, zaproponują Ci 28 książeczek dla dzieci w różnym wieku. 

To akcja w tamach której, na moim profilu INSTAGRAM codziennie przez cały luty, będę prezentowała Ci perełki z biblioteczki Emiluszka i Majeczki, które naprawdę warto poznać, które niosą ze sobą pozytywne wartości, które pomagają nam przezwyciężać problemy, rozjaśniać niejasności, tłumaczyć, bawić, rozwijać. 
#KOCHANIEprzez CZYTANIE do kampania dla mam, które wiedzą, jak ważne jest czytanie dzieciom i doskonale rozumieją korzyści wypływające z tej czynności.  Dla mam, które robią to codziennie i chciałyby namówić do tego wszystkich rodziców. Dlatego w lutym, namawiam wszystkich, również Ciebie do zalewania mediów społecznościowych zdjęciami książek dla dzieci lub rodziców czytającym w trakcie czytania swoim pociechom (oczywiście wcale nie musisz tym samym umieszczać wizerunku swojego dziecka).
Niech hashtag #KOCHANIEprzezCZYTANIE zaleje Facebook i Instagram. Niech zaroi się od zdjęć czytających dzieci i mam oraz książeczek, które przekazują pozytywne wzorce, bawią, uczą, tłumaczą, krzewią pozytywne wartości i kształtują kręgosłup moralny Twojego dziecka. 

Do akcji dołącza wiele mam blogujących, dlatego odnajdziesz tu nie tylko książeczki komercyjne, dostępne w znanych księgarniach, ale również egzemplarze z mniejszych wydawnictw, których misją jest wychowywanie poprzez czytanie. Książeczki polecane przez mamy zawsze są najlepsze. Sama tak szukam nowości dla dziewczyn. Blogowe mamy  wyszukują w sieci cenne, wartościowe perełki. Sama zobaczysz. Co więcej staramy się pokazywać Ci nie tylko okładki, ale również wnętrze książeczki, byś miała pewność, że poziom trudności dopasowany jest do możliwości i stopnia rozwoju Twojego dziecka.


Co o  tym myślisz? 

Jeśli spodobała Ci się ta idea dołącz do Nas!

 

W dniach od 1 do 28 lutego wstaw na fb lub instagramie zdjęcie książeczki z jej krótkim opisem lub po prostu waszą wspólną fotę podczas czytania. Nie zapomnij o hashtagu  #KOCHANIEprzezCZYTANIE. Będzie mi również niezmiernie miło, gdy otagujesz również mnie poprzez wpisanie @save themagic moments. Tym samym będę wiedziała, że dotarłam do Ciebie. Sprawisz mi tym samym mega frajdę i dasz satysfakcję, że mój pomysł jest naprawdę dobry.

Blogujesz? Możesz stworzyć post z recenzją książeczki i wzmianką na temat akcji mojej i mojego Klubu Książki. A może sama jesteś molikiem książkowym i chcesz dołączyć do PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ? Właśnie pracuję nad nowym cyklem dni tematycznych pn. #czasmam :)

To jak? Działamy? Popierasz moja kampanię społeczną? Pomożesz mi proszę trafić do większego grona? Kliknij like na facebooku, udostępnij ten post lub mój PLAKAT! Niechaj trafi do Twoich znajomych i ich znajomych. Potem już tylko przejrzyj waszą domową biblioteczkę albo odwiedź bibliotekę i jeszcze raz wypożyczcie wasze ulubione książeczki. Zróbcie wspólne zdjęcia, a potem  wklejajcie foty. Szukajcie inspiracji pod hasłem #KOCHANIEprzezCZYTANIE 

Luty to miesiąc miłości, a okazywanie miłości przez czytanie jest jej jedną z piękniejszych form. Czytanie dziecku dla przyjemności to prawdziwa magia, zaspokaja bowiem wszsytkie emocjonalne potrzeby dziecka, tym wspierając jego rozwój psychiczny oraz intelektualny!

A już teraz, zapraszam Cię do poznania kilku fajnych pozycji, które opisywałam dotychczas na blogu. Chyba pora wznowić cykl Z BIBLIOTECZKI MAJECZKI:

Znasz któreś z nich?